Wczoraj, 17 listopada w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie odbyły się przesłuchania finałowe IV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „KIMA”. Przypomnijmy, że 23 października w Centrum Kultury i Sportu w Koszycach Małych Gmina Tarnów wraz z Centrum Kultury i Bibliotek byli organizatorami eliminacji regionalnych, podczas których wyłoniono zwycięzców poszczególnych kategorii. Wystąpili oni podczas uroczystego finału w Krakowie, kiedy to zaprezentowali się uczestnicy pozostałych eliminacji zorganizowanych nie tylko na terenie Polski, lecz także Litwy czy Białorusi. W konkursie finałowym oprócz solistów, którym to jury przyznało I miejsca w Koszycach Małych, wystąpiły również chóry z terenu gminy Tarnów i nie tylko. Ogromne wrażenie na komisji konkursowej w Krakowie zrobił chór „Canto del Coro” z Koszyc  Wielkich, dzieci w harcerskich strojach zachwyciły swą scenografią zarówno publiczność, jak i jury. Chór wykonał piosenkę powstańczą „Pałacyk Michla”. Sukces chóru był możliwy dzięki dużemu zaangażowaniu i pracy nie tylko dzieci czy Pani Doroty Przęczek, lecz także rodziców. „Raggi di sole” to kolejny chór, który nagrodzono podczas eliminacji w Centrum Kultury i Sportu w Koszycach Małych, wystąpił on z utworem patriotycznym „Jędrusiowa dola”. Gminny Chór „Cantando” z Centrum Kultury w Pleśnej otrzymał natomiast wyróżnienie w kategorii open. Natomiast zaszczytu dostąpił Chór „Moderato” pod batutą Anety Mikuś ze Szkoły Podstawowej w Pogórskiej Woli, który po otrzymaniu I miejsca w czasie eliminacji regionalnych, wystąpił w trakcie gali finałowej w Kinie Kijów w Krakowie. W pełni zasłużone podziękowania oraz specjalne wyróżnienie od jury otrzymała Pani Dorota Przęczek, przygotowująca aż trzy chóry z regionu tarnowskiego, w tym chór z Koszyc Wielkich „Canto del Coro”, „Raggi di sole” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rzuchowej oraz Gminny Chór „Cantando” z Centrum Kultury w Pleśnej.

Wszystkim finalistom zarówno eliminacji regionalnych współorganizowanych przez Gminę Tarnów oraz Centrum Kultury i Bibliotek, jak i ogólnopolskim serdecznie gratulujemy.

Organizatorami Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „KIMA” są Fundacja Armii Krajowej im. Franciszka Miszczaka w Londynie, Instytut Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Passionart. {Play}