Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął identyfikację ofiar zamordowanych w czasie II wojny światowej, pochowanych w Koszycach Małych i Szczepanowicach. We wtorek, 10 grudnia w Dąbrowie Tarnowskiej odbyło się spotkanie z mieszkańcami Powiśla Dąbrowskiego, rodzinami ofiar. W spotkaniu udział wzięli Poseł Anna Pieczarka, Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Wójt Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł.

– Listę rozstrzelanych odnalazła swego czasu w tarnowskim archiwum Pani Felicja Skwirut, siostra zamordowanych przez Niemców dwóch braci, która zainteresowała mnie tym tematem. Tak rozpoczęliśmy starania o włączenie w sprawę Instytutu Pamięci Narodowej – mówi wójt Grzegorz Kozioł.

Z dotychczasowych ustaleń wiadomo, że w grudniu 1939 roku Niemcy rozstrzelali 42 osoby, w tym 40 osób z terenu Powiśla Dąbrowskiego. Część z nich aresztowano za przechowywanie broni pozostawionej przez wycofujących się polskich żołnierzy we wrześniu 1939 roku, pozostałych za nie oddanie Niemcom kontyngentów (czyli obowiązkowych dostaw produktów rolnych oraz hodowlanych pobieranych przez rząd III Rzeszy w okresie II wojny światowej).

Część aresztowanych została rozstrzelana w należącym do Państwa Głuszaków lesie „Skała” w Koszycach Małych i w lesie „Żabianki” Zgromadzenia Sióstr Urszulanek. Kolejnych Niemcy rozstrzelali w Rzuchowej. W 1962 roku z inicjatywy Ireny Głuszak i jej brata Józefa Głuszaka, ciała niezidentyfikowanych ofiar ekshumowano i pochowano na cmentarzach z I wojny światowej w Koszycach Małych i w Szczepanowicach.

Z inicjatywy wójta Grzegorza Kozioła, w ostatnim czasie  prokurator IPN wszczął postępowanie w tej sprawie. W czasie wtorkowego spotkania, po przedstawieniu przez historyka Adama Rybę aktualnego stanu badań,  pracownicy IPN-u pobrali materiał genetyczny od rodzin ofiar do przeprowadzenia badań porównanych, które po wcześniejszej ekshumacji umożliwią identyfikację rozstrzelanych.

- Zrobię co w mojej mocy, by rodziny zamordowanych dowiedziały się, gdzie spoczywają ich bliscy. By mogli pochować ich w rodzinnych grobowcach i po tylu latach zapalić na ich grobach znicze – zapowiedziała obecna w czasie spotkania Anna Pieczarka, Poseł na Sejm RP. {Play}