22 kwietnia, obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi, w który co roku w sposób aktywny włączają się zarówno pracownicy Centrum Kultury, jak i szkoły i przedszkola. Obecnie, z powodu pandemii koronawirusa, wiele inicjatyw nie może być zrealizowanych, dlatego jeszcze większe znaczenie ma nasza codzienna postawa i działania, które każdy z nas może podjąć samodzielnie dla dobra naszej planety.

W czasach, kiedy cały plan dnia przeniósł się do domów i mieszkań, tym bardziej zaczęliśmy doceniać otaczającą nas przyrodę, najpiękniejszą właśnie o tej porze roku. Mieszkańcy gminy Tarnów mają to szczęście, że większość z nich ma swoje ogrody, ogrody działkowe, drobne uprawy warzyw czy nawet małe sady. I właśnie o tę najbliższą nam zieleń możemy szczególnie zatroszczyć się w tych trudnych tygodniach. Uporządkujmy ogrody, zasadźmy nowe kwiaty, krzewy, a nawet drzewka, które z pewnością odwdzięczą się nam w przyszłości, gdyż choćby jedna dorosła sosna produkuje tyle tlenu, ile zużywają 3 osoby. Warto pamiętać także o roślinach domowych, które nie tylko upiększają pomieszczenie i pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, lecz także oczyszczają powietrze, podnoszą jego wilgotność, a nawet niektóre z nich pochłaniają rozmaite szkodliwe substancje chemiczne.

Zgodnie z hasłem tegorocznych obchodów Dnia Ziemi „Działanie na rzecz ochrony klimatu” ważnym zadaniem każdego mieszkańca jest również pochylenie się nad sprawą odpowiedniej, rzetelnej segregacji śmieci, która jest niezbędna dla przyszłości naszej planety. Wyselekcjonowane odpady stanowią wartościowe surowce wtórne, które po przetworzeniu zyskają drugie życie w takiej samej lub zupełnie innej postaci, dzięki czemu oszczędza się zasoby przyrody, energię oraz zmniejsza ilość odpadów wywożonych na wysypiska śmieci. W ostatnich dniach coraz głośniej mówi się także o globalnej suszy, która doskwiera zwłaszcza rolnikom, także w gminie Tarnów. Starajmy się więc oszczędzać wodę, odpowiedzialnie korzystać z tego dobra natury.

Choć mieszkańcy, w tym dzieci i młodzież, nie mogą bezpośrednio włączyć się w tzw. coroczne sprzątanie świata, każdy z nas może dla planety zrobić coś dobrego. Jeśli zadbamy o najbliższą zieleń, to nie tylko przyroda, lecz także miejscowości gminy Tarnów z pewnością na nowo się odrodzą, staną się jeszcze piękniejsze. Warto w drobne prace w ogrodzie zaangażować także tych najmłodszych, by zachować ideę popularyzacji obchodów Dnia Ziemi.
Natomiast wczoraj, 23 kwietnia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W czasach izolacji, braku możliwości korzystania z różnych form kultury czy nauki, wielu z nas zaczyna doceniać bogactwo literatury. Książka pomaga w walce z samotnością, stanowi źródło rozrywki, poszerza horyzonty czy pobudza kreatywność.

– Pandemia koronawirusa zatrzymała chwilowo działalność bibliotek, także w gminie Tarnów, ale Centrum Kultury i bibliotekarze już planują, w jaki sposób umożliwić mieszkańcom dotarcie do księgozbiorów gminnych filii bibliotecznych. Jedno jest pewne – biblioteki powrócą, a wraz z nimi nowości i dobre pomysły – mówi kierownik ds. bibliotek Łukasz Prokop.

Obecnie zaś, zachęcamy mieszkańców do uporządkowania własnych biblioteczek, z pewnością znajdą się tam pozycje, do których od lat nikt nie sięgał. Większa ilość wolnego czasu, w tym czasu z dziećmi, pozwala także na wspólne czytanie bajek, baśni czy opowiadań, które z pewnością korzystnie wpłyną na dalszy rozwój czytelnictwa wśród najmłodszych, w tym wyrobienie w nich cennego nawyku czytania książek. {Play}