Gminny samorząd szuka sposobów zmniejszania wydatków wobec mniejszych wpływów do budżetu. Epidemia koronawirusa wpływa na wiele sektorów gospodarki. Przedsiębiorcy nie kryją, że kryzys odbija się na ich biznesach i zmienia plany. Na to z kolei musi reagować samorząd.

- Dziś szukanie oszczędności to nasz priorytet. Reagujemy na wiele sposobów, mowa przede wszystkim o redukcji wydatków bieżących. Nie przerywamy inwestycji, nie chcemy zwalniać pracowników, ale ograniczamy koszty – mówi wójt, Grzegorz Kozioł.

Wymierne oszczędności dotyczą także pracowników Urzędu Gminy Tarnów i jednostek podległych. Zadeklarowana wcześniej podwyżka wynagrodzeń do wysokości inflacji, została na razie wstrzymana. W miejsce osób, które przeszły na emeryturę, nie są zatrudniane nowe, a ich obowiązki przejmują pozostali.

W wielu przypadkach zrezygnowano także ze zlecania usług na zewnątrz. Jak informowaliśmy, prace porządkowe i upiększające wzdłuż dróg, na skarpach, poboczach i skwerach, wykonują pracownicy szkół, żłobka i przedszkoli oraz samego Urzędu Gminy Tarnów czy Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek. Bez dodatkowych kosztów realizowane są więc nowe nasadzenia, powstają kolorowe łąki kwietne. – To oszczędności rzędu ponad 100 tysięcy złotych – szacuje wójt, Grzegorz Kozioł.

Podobnie z maseczkami ochronnymi, które, we własnym zakresie, uszyli zatrudnieni w tych instytucjach. Gminne szwalnie wyprodukowały w sumie ok. 20 tysięcy sztuk maseczek, których wartość wynosi co najmniej 100 tysięcy złotych. – System produkowania i pakowania maseczek idzie bardzo sprawnie, są one wciąż do odbioru w gminnych bibliotekach oraz w siedzibie urzędu – ocenia zastępca dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek, Ewa Kubisztal.

Lampy uliczne w całej gminie działają krócej. Wzorem innych samorządów, przez część nocy, wprowadzono ograniczenia w oświetleniu. Zarząd Dróg i Komunikacji w Tarnowie, z usług którego korzysta także gmina Tarnów, zredukował kursy autobusowe. Komunikacja miejska w dni robocze działa teraz jak w soboty.
- W zakresie inwestycji chcemy wykonać więcej za mniej – dodaje szef gminnego samorządu. Mowa o negocjowaniu cen bezpośrednio z producentami np. materiałów budowlanych, a następnie zlecaniu konkretnych robót firmom w regionie.

Redukujemy koszty utrzymania gminy. Ograniczono częstotliwości koszenia traw na poboczach w związku z ryzykiem suszy w Polsce, co dodatkowo wpływa także na oszczędności. Posiłkujemy się pracownikami zatrudnianymi w ramach programów przeciwdziałania bezrobociu z Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie. – W ostatnim czasie przyjęliśmy kilku stażystów, którzy wykonują drobne czynności administracyjne. To bardzo opłacalne, bo pośredniak w stu procentach refunduje ich zatrudnienie – mówi wójt, Grzegorz Kozioł. Urząd Gminy Tarnów stawia także na pozyskiwanie środków zewnętrznych na inwestycje. - Każda złotówka jest cenna i każda, nawet relatywnie niewielka kwota dofinansowania ważna – dodaje.

Oszczędności udało się uzyskać także w gminnej oświacie. Od 12 marca zamknięte są w Polsce wszystkie placówki edukacyjne. Zdecydowanie mniejsze są więc opłaty za prąd, nie ma też innych kosztów stałych związanych z mediami.

Także promocja gminy działa inaczej. Zredukowano wydatki w tej dziedzinie, a nacisk został położony na szerokie informowanie mieszkańców o bieżących sprawach za pomocą strony internetowej – Oficjalnego Portalu Gminy Tarnów (www.gmina.tarnow.pl) oraz przekaz online. Przykładem są uroczystości trzeciomajowe w Woli Rzędzińskiej. Mimo, że ograniczone w zakresie liczby uczestników z powodu pandemii, dotarły do co najmniej tysiąca osób. Tylu mieszkańców, według statystyk, obejrzało bezpośrednią transmisję w internecie oraz jej zapis. Skorygowana i dostosowana do wymogów rzeczywistości forma działań promocyjnych znajduje uznanie w lokalnych massmediach, które za pomocą swoich publikatorów na bieżąco informują o poszczególnych przedsięwzięciach realizowanych w gminie Tarnów.

Straż Gminna z kolei, poza typowymi zadaniami, jeszcze mocniej nakierowana teraz na pilnowanie porządku i działania prewencyjne, udaremniła sporo przypadków nieprawidłowości, które mogłyby skutkować dodatkowymi kosztami gminnego budżetu. Przykładem jest intensywne patrolowanie okolic Dunajca i eliminowanie przypadków zanieczyszczania terenów przybrzeżnych różnego rodzaju odpadami i śmieciami. Przypomnijmy też, że na podstawie polecenia Wojewody Małopolskiego z 31 marca 2020 roku, służby – strażnicy gminni i policjanci, jeszcze mocniej zacieśniły współpracę w zakresie weryfikacji przepisów związanych z bezpieczeństwem, zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2, w tym zasad kwarantanny.

Oszczędności realizowane są na bieżąco. Na dokładne podliczenie efektów przyjdzie czas niebawem. Będziemy o nich informować. {Play}