29 maja odbyła się XIV Sesja Rady Gminy Tarnów. W jej trakcie zachowano wszelkie wymagane przepisami sanitarnymi wymogi, stąd odbyła się ona w hali sportowej w Centrum Kultury i Sportu w Koszycach Małych. Na sesji podjęto szereg ważnych dla codziennego funkcjonowania naszej gminy uchwał.

Radni przyjęli szczegółowe warunki przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, jak również trybu ich pobierania. Kolejna z uchwał dotyczyła wyrażenia zgody na zawarcie umowy pomiędzy Gminą Tarnów a Województwem Małopolskim na wspólną realizację zadania pn. „Poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych w ciągu dróg wojewódzkich Województwa Małopolskiego”. Zadanie obejmuje wykonanie dedykowanego doświetlenia przejścia dla pieszych w drogi wojewódzkiej nr 977 w m. Nowodworze. Koszt realizacji zadania to około 35 tys. złotych, z czego Gmina Tarnów wyłoży 40% wartości zadania.  Następne  sprawy  dotyczyły m.in. miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Jednym z najważniejszych punktów było uchwalenie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Tarnów.  Radni dyskutowali w tym temacie, zapoznając się z opiniami mieszkańców z przeprowadzonych konsultacji. Część mieszkańców  chciała, by więcej płacić za odbiór odpadów z naszych posesji i mieć zapewniony szeroki wachlarz usług, a część postulowała, by płacić nieco mniej za nieco skromniejsze usługi, głównie zaprzestanie bezpośredniego odbioru odpadów zielonych i wielkogabarytowych.

Radni po zapoznaniu się z opiniami mieszkańców przyjęli nowy regulamin. Licząc się ze wzrostem cen uznali, że ważne jest zapewnienie szerokiej oferty usług. Tak jak do tej pory z posesji mieszkańców odbierane będą odpady segregowane (lecz nie będzie już w tej kwestii możliwości wyboru). Również odpady zielone będą jak dotychczas odbierane z posesji, jednak wraz z nimi będzie można oddawać tzw. „odpady kuchenne”. Będzie jednak możliwość zadeklarowania, że odpady te daje się do posiadanego się na posesji kompostownika.

Nowością jest zmiana sposobu i częstotliwości odbioru odpadów wielkogabarytowych. Będą one odbierane raz w roku, ale bezpośrednio z posesji mieszkańców. Dodajmy, że tak jak dotychczas, odpady wielkogabarytowe i zielone będzie można stale oddawać do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Tarnowie – ul. Kąpielowa i ul. Cmentarna. {Play}