Rozmowa na temat dostępnych form wsparcia dla osób potrzebujących, zdominowała spotkanie poseł Anny Pieczarki, wójta Grzegorza Kozioła, zastępcy Sławomira Wojtasika i dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Beaty Witkowskiej z Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Marleną Maląg. Tarnowska delegacja podziękowała szefowej resortu za wsparcie w zakresie przyznania dotacji na tzw. Opiekę wytchnieniową w gminie Tarnów i środki na tworzenie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych. Niebawem, bo już prawdopodobnie od lipca, w gminie Tarnów ruszy druga edycja programu dla chorych i ich rodzin. O tym jak bardzo jest potrzebny, nikogo przekonywać nie trzeba. Całość koordynuje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

To, jak sama nazwa wskazuje, możliwość wytchnienia, odpoczynku dla osób zajmujących się ciężko chorymi, niepełnosprawnymi i starszymi w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej lub w formie opieki całodobowej. Minister Maląg chwali aktywność gminnego samorządu w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych i podkreśla jego wrażliwość na potrzeby najuboższych.

– Opiece wytchnieniowej, która dotyczy dzieci niepełnosprawnych oraz osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, towarzyszy bardzo duże zainteresowanie, bo zapotrzebowanie jest ogromne. Obejmiemy nią 35 osób.  – mówi wójt, Grzegorz Kozioł. – Z Panią Minister rozmawialiśmy także na temat możliwości skorzystania z następnych programów pomocowych w przyszłości – dodaje.

Przypomnijmy, celem opieki wytchnieniowej jest odciążenie członków rodzin lub opiekunów poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach i zapewnienie czasowego zastępstwa.

Jest ona możliwa dzięki wsparciu finansowemu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pieniądze przyznano w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Całość w tegorocznej edycji programu kosztuje blisko 160 tysięcy złotych, dofinansowanie wynosi 80%, resztę dołożył samorząd z własnego budżetu. Prowadzona jest również opieka wytchnieniowa w formie pobytu całodobowego.

- W całym tym projekcie realizowanym na terenie gminy Tarnów od 2019 roku chodzi o to, aby osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad ciężko chorymi mogły czasem odpocząć lub załatwić niezbędne sprawy. Wiemy jakie to dla nich poważne, życiowe wyzwanie – mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Beata Witkowska.

To nie jedyna forma pomocy dla osób wymagających wsparcia. Na terenie gminy Tarnów realizowane są także m.in. specjalistyczne usługi rehabilitacyjne w domach osób niepełnosprawnych.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej korzysta ponadto z pomocy finansowej Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Za pieniądze z dotacji w ramach programu „Stabilne zatrudnienie – osoby niepełnosprawne w administracji i służbie publicznej” oraz ze środków własnych, utworzono miejsce pracy dla osoby niepełnosprawnej, wyremontowano urzędową łazienkę oraz drzwi wejściowe. – To spore ułatwienie dla osób niepełnosprawnych, które korzystają z naszej jednostki – mówi Beata Witkowska. – Nie ustajemy w poszukiwaniu kolejnych źródeł dofinansowania na różne zadania po to, by likwidować wszelkie bariery – dodaje szefowa GOPS. 

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 14 688 01 50 lub osobiście w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Tarnowie ul. Krakowska 19, w godzinach: pon. 8.30 – 16.30, wt. – pt. 7.30 – 15.30. {Play}