Delegacja strażaków ze Zgłobic oraz zastępca wójta Sławomir Wojtasik odebrała w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie promesę na zakup samochodu ratowniczo – gaśniczego dla OSP Zgłobice, który stanie się ich własnością. Nowy wóz o wartości około 900 tysięcy złotych ma się pojawić do końca listopada. – To dla nas świetna wiadomość, nowy samochód o bardzo dobrych parametrach technicznych będzie służył nie tylko do akcji gaśniczych, ale i drogowych – mówi prezes OSP Zgłobice, Katarzyna Biel.

Zakup średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego to montaż finansowy kilku instytucji. Zakłady ubezpieczeniowe zadeklarowały przekazanie 200 tysięcy złotych na ten cel, Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – 380 tysięcy złotych, Krajowy System Ratowniczo – Gaśniczy – 50 tysięcy złotych, Fundusz Orlen – 50 tysięcy złotych, środki własne gminy Tarnów - 130 tysięcy. Kilkanaście tysięcy złotych dołożyli także strażacy i Starostwo Powiatowe w Tarnowie. Możliwe jest ponadto wsparcie Urzędu Marszałkowskiego, wniosek Urzędu Gminy Tarnów jest właśnie rozpatrywany.

- Samochód jest bardzo dobry technicznie – cieszy się Katarzyna Biel. – Ma 4,5 tysiąca litrów pojemności, napęd 4 na 4 i 320 koni mechanicznych. Starania zakończyły się sukcesem dzięki wsparciu poseł Anny Pieczarki i władz gminy Tarnów, za co bardzo dziękuję – dodaje.

Zgłobice rzeczywiście mają powody do zadowolenia. Przypomnijmy, na początku 2019 roku, gmina Tarnów za ponad 3 miliony 180 tysięcy złotych zakupiła od rodziny Marszałkowiczów teren boiska, działkę pod szkołą, ośrodkiem zdrowia, zapłaciła również za tzw. bezumowne korzystanie.

Niebawem zacznie funkcjonować nowoczesny budynek OSP Zgłobice wraz z Domem Kultury. Jak informowaliśmy, obiekt znalazł się w finale Ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku &Budowa XXI wieku. Jego budowa wraz z wyposażeniem i zagospodarowaniem otoczenia trwała półtora roku i kosztowała blisko 4 miliony 300 tysięcy złotych.

Kosztem przeszło 30 tysięcy złotych, w oparciu o pozyskane tereny, obecnie opracowywana jest koncepcja zagospodarowania centrum Zgłobic. Mowa m.in. o rozbudowie szkoły i budowie kompleksu sportowego. {Play}