Jest plan, by w obiekcie zastosować odnawialne źródła energii. Strażacy starają się o zamontowanie na budynku nowoczesnych urządzeń fotowoltaicznych. Dzięki temu byłby on ogrzewany na prąd uzyskiwany ze słońca. Fotowoltaika to bowiem nic innego jak wytwarzanie energii elektrycznej z darmowego promieniowania słonecznego.  – To znaczne oszczędności w utrzymaniu obiektu, czyli zysk, nowoczesność i ekologia – podkreśla wójt, Grzegorz Kozioł. Prezes tamtejszej OSP Lucjan Olszówka nie kryje, że to dla miejscowych ogniomistrzów bardzo ważne przedsięwzięcie, bo, poza wymiernymi korzyściami finansowymi, znacznie wpłynie na komfort ich działania.

Koszt inwestycji oszacowano na 218 tysięcy złotych. Poszukiwane są więc dodatkowe źródła finansowania. Przeszło 21 tysięcy złotych dotacji zadeklarował zarząd województwa małopolskiego. Władze gminy Tarnów zamierzają wystąpić z wnioskiem o dofinansowanie do Klastra Energii Zielony Pierścień Tarnowa. – Będziemy aplikować o 60% potrzebnych kosztów, jeśli się to uda, niezwłocznie ruszymy z realizacją zadania – dodaje szef gminnego samorządu.

Według źródeł branżowych, obecnie rozwój fotowoltaiki jest bardzo dynamiczny. Słońce jest trzecim co do wielkości uniwersalnym źródłem energii odnawialnej na świecie. Prąd uzyskiwany w ten sposób może być wykorzystywany do zasilania zarówno niewielkich urządzeń przenośnych codziennego użytku (no, zegarków czy urządzeń drogowych), jak i do ocieplania pomieszczeń oraz podgrzewania wody w mieszkaniach. To wyjście naprzeciw rosnącym cenom prądu.

Zgodnie z planem, inwestycja w miejscowości Jodłówka – Wałki ma się zakończyć jeszcze w tym roku. W budynku, prócz urządzeń fotowoltaicznych, ma się znajdować także pompa ciepła. - Bezpłatną energią będzie zasilany cały obiekt, wraz z pomieszczeniem kuchennym, z czego, bez wątpienia, będą bardzo zadowolone także panie z działającego w tym miejscu Koła Gospodyń Wiejskich – mówi z uśmiechem Lucjan Olszówka.

Dla strażaków z Jodłówki – Wałek to kolejny powód do radości. Przypomnijmy, niedawno otrzymali oni nowy samochód ratowniczo-gaśniczy zakupiony przez samorząd gminy Tarnów. - Wóz kosztował 410 tysięcy złotych i sprawdza się bardzo dobrze – dodaje prezes miejscowego OSP. Do strażaków trafił przed rokiem.

fot.: www.ospjodlowkawalki.pl