Epidemiolodzy przestrzegają, by nie tracić czujności. W województwie małopolskim, w tym w Tarnowie, w powiecie tarnowskim oraz w regionie notowane są kolejne przypadki zakażeń wirusem SARS CoV-2. Mimo, że część obostrzeń została zniesiona lub złagodzona, w Polsce wciąż obowiązuje stan epidemii. Przypominamy więc podstawowe zasady bezpieczeństwa, o których warto pamiętać, by uniknąć zarażenia.

Przede wszystkim, jeśli nie musimy, nie przebywajmy w miejscach dużych skupisk ludności, w pomieszczeniach zamkniętych, ograniczmy do niezbędnego minimum wizyty w urzędach, placówkach służby zdrowia i innych instytucjach użyteczności publicznej. Wiele spraw można załatwić przez internet oraz telefonicznie. – Warto z tego korzystać. Nasi pracownicy są odpowiednio przygotowani do tego rodzaju obsługi interesantów, którzy uzyskują od nich fachową pomoc. Nadal praktykujemy możliwość telefonicznego umawiania się na spotkania – mówi wójt gminy Tarnów, Grzegorz Kozioł.

Co jeszcze jest ważne?

- utrzymywanie co najmniej dwumetrowej odległości od innych osób,
- regularne mycie oraz dezynfekowanie rąk,
- unikanie dotykania oczu, nosa i ust,
- zasłanianie za pomocą maseczki ust i nosa w miejscach publicznych i pomieszczeniach zamkniętych (sklepy, urzędy, banki, kościoły, szkoły, autobusy, pociągi, placówki służby zdrowia, kina, teatr),
- poddawanie się kwarantannie w określonych sytuacjach (po kontakcie z osobami zakażonymi lub potencjalnie zakażonymi koronawirusem, w niektórych przypadkach po powrocie z zagranicy),
- przestrzeganie limitów pasażerów w środkach komunikacji miejskiej i transporcie zbiorowym,
- zachowanie ostrożności podczas uroczystości rodzinnych, okolicznościowych a także spotkań służbowych.

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że wirus nie znika. Eksperci prognozują, że jesienią może nastąpić druga fala COVID-19, będą się też pojawiać wirusy grypy oraz paragryp. Resort zdrowia, instytucje oraz samorządy przygotowują się do jesiennej walki z zachorowaniami. {Play}