W gminie Tarnów mnóstwo jest urokliwych terenów, które sprzyjają odpoczynkowi. Zwłaszcza tego lata, gdy epidemia koronawirusa pokrzyżowała wiele wyjazdowych planów, nie brakuje amatorów lokalnych pikników, spacerów, aktywności fizycznej, a nawet biwakowania. Pokażcie nam swoje ulubione miejsca relaksu, a my je opublikujemy na stronie Urzędu Gminy Tarnów oraz na gminnym fb. Zdjęcia można nadsyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Odpoczywając w plenerze pamiętajmy o bezpieczeństwie. Policja apeluje o rozwagę, ostrożność i przypomina, że w Dunajcu nie wolno się kąpać. Woda w ogóle może być śmiertelnym zagrożeniem, zwłaszcza jeżeli korzystamy z niej w sposób nieodpowiedzialny. Najczęstszą przyczyną utonięć w Polsce są brawura, przecenianie swoich możliwości, kąpiel w miejscach zabronionych oraz kąpiel po spożyciu alkoholu.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie na drodze - umiejętnie i z pokorą naciskajmy na pedał gazu. Na ścieżkach rowerowych szanujmy siebie nawzajem, a, zwłaszcza po zmroku, pamiętajmy o odblaskach.

Leśnicy przypominają, by do lasów nie wchodzić z niedopałkami i uważać na zaprószenie ognia. Jeden mały płomień może być śmiertelnym zagrożeniem dla ludzi, zwierząt i całego ekosystemu.

Epidemiolodzy dołączają swój apel dotyczący niebezpiecznych kleszczy. W przypadku ukąszenia, należy jak najszybciej, najlepiej w ciągu pierwszej doby, skontaktować się z lekarzem rodzinnym.

W upalne dni uważajmy na poparzenia słoneczne. Warto pamiętać, by nie opalać się w południe, wychodzić na słońce tylko z nakryciem głowy, odpowiednimi kosmetykami z filtrami UV oraz z okularami z filtrami.

Planując górskie wycieczki, trzeba wziąć pod uwagę anomalie pogodowe, czyli charakterystyczną dla tych terenów zmienność pogody. Gdy w plenerze złapie nas burza, nie przebywajmy pod drzewami i starymi wiatrołomami.

Poniżej przykładowe miejsca turystyczne w gminie Tarnów: