Pani Janina Wilk z Koszyc Małych obchodziła 4 sierpnia 2020 roku swoje 100. urodziny. Z tej okazji wójt Grzegorz Kozioł oraz kierownik referatu społeczno-administracyjnego Maria Golonka odwiedzili Jubilatkę, przekazując jej życzenia oraz upominek od gminnego samorządu. Spotkanie, w którym uczestniczyła również rodzina Pani Janiny, dostarczyło Jubilatce niemało wzruszeń i było okazją do wspomnień.

Pani Janina Wilk urodziła się 4 sierpnia 1920 roku w Koszycach Małych, gdzie mieszkała przez całe swoje życie. Jako młoda dziewczyna pracowała zawodowo. Na weselu u swoich sąsiadów poznała swojego męża, z którym doczekała się 5 córek. Rodzina Pani Janiny to obecnie 11 wnucząt i 24 prawnuków. Po wyjściu za mąż Pani Janina całe życie zajmowała się gospodarstwem domowym, opiekując się dziećmi, a także ciężko pracując na roli.

Ze wspomnień, które szczególnie utkwiły jej w pamięci, przytacza pogrzeb Marszałka Piłsudskiego w Krakowie, w którym uczestniczyła. Ciężko wspomina czasy II wojny, kiedy została sama z dziećmi, gdyż mąż został wcielony do wojska a następnie trafił do niewoli. Opowiada również o Niemcach, którzy stacjonowali wtedy w okolicy i zajęli ich dom. Jak mówi, do dziś pamięta towarzyszący jej wtedy strach.

W okresie powojennym wraz z mężem aktywnie włączali się w życie lokalnej społeczności. Mąż Pani Janiny działał w Ochotniczej Straży Pożarnej i Kółku Rolniczym. Pani Janina wspierała go w tej działalności, sama pomagając przy organizacji wydarzeń, uczestnicząc aktywnie w życiu szkoły, działając w Kole Gospodyń Wiejskich.
Pani Janina, mimo że wzrok odmówił jej posłuszeństwa, swoje setne urodziny świętowała w dobrym zdrowiu, w otoczeniu rodziny, uczestnicząc we mszy św. Jak mówią jej córki, Pani Janina bardzo interesuje się codziennym życiem swoich najbliższych, pamiętając chociażby o egzaminach wnucząt, co podtrzymuje na duchu i scala całą rodzinę.

Zapytana o receptę na długowieczność Pani Janina odpowiada, że lubi dobrze, zdrowo zjeść, a przede wszystkim całe życie pije miód.

W imieniu samorządu gminy Tarnów składamy Pani Janinie wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia i samych dobrych dni.