Dożynki Gminy Tarnów 2020 w Zbylitowskiej Górze – choć w tym roku nietypowe, bo online, ze względu na zagrożenie koronawirusem, to z tradycyjnym obrzędem, konkursem wieńca dożynkowego, muzyką ludową oraz z konkursem z super nagrodami. – Dożynki to dzień, w którym myślimy o ciężkiej, lecz pięknej pracy wszystkich rolników. Święto plonów przypomina nam, że to właśnie dzięki nim codziennie na nasze stoły trafia chleb. Dziś dziękujemy Wam za to. W okazałym wieńcu dożynkowym kryje się nie tylko radość zakończonych żniw, ale też wdzięczność za zbiory, praca na oraz głębokie przywiązanie do narodowej tradycji. Przepiękna polska tradycja nakazuje dzielić się chlebem. Niech chleba i przyjaźni nigdy nikomu nie zabraknie w naszej gminie – mówi wójt gminy Tarnów i gospodarz Dożynek, Grzegorz Kozioł.

Starostami tegorocznych Dożynek byli Państwo Natalia i Dominik Wzorkowie z Łękawki. To oni przekazali dożynkowy chleb wójtowi Grzegorzowi Koziołowi. Obrzęd dożynkowy zaprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Łękawki wraz z Kapelą spod Bucyny. - Szacunek dla chleba jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego, oparty na symbolice, zwyczajach i obrzędach. W gminie Tarnów Dożynki są jednym z najważniejszych wydarzeń w roku. Dlatego zdecydowaliśmy się je zorganizować także teraz, w mocno okrojonym zakresie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Marzy mi się jednak powrót do normalności i świętowania na całego – z koncertami gwiazd, mnóstwem stoisk wystawienniczych rolników i tańcami. Może tak będzie za rok – mówi poseł Anna Pieczarka.

Tegoroczne, tradycyjne wieńce z ziaren zbóż, z warzywami i owocami przygotowali przedstawiciele sołectw Łękawka, Biała, Poręba Radlna, Zbylitowska Góra, Błonie i Jodłówka-Wałki. Jury w składzie: Anna Fruhauf, Anita i Wojciech Ruszel najwyżej oceniło wieniec z Łękawki. Autorkom przyznano czek o wartości 1000 zł. Drugie miejsce i czek o wartości 700 zł przypadły miejscowości Jodłówka Wałki, trzecie zaś miejsce z czekiem o wartości 600 zł otrzymało sołectwo Błonie. Jury zdecydowało się także nagrodzić wyróżnieniami i czekami o wartości po 500 zł trzy sołectwa – Poręba Radlna, Zbylitowska Góra i Biała.

Mieszkańcy gminy Tarnów, którzy wzięli udział w specjalnym konkursie i podczas trwania transmisji zalogowali się na stronie internetowej Urzędu Gminy Tarnów miał szansę na wygranie trzech rowerów (od poseł Anny Pieczarki, wójta Gminy Tarnów Grzegorza Kozioła oraz właściciela firmy WesBud Wiesława Frysa). Tablet z kolei ufundowała firma Polmark, zestawy ogrodnicze – firma Wialan, a nagrody niespodzianki – smakowite zestawy ofiarowała firma Roleski. Nagrody odebrali mieszkańcy różnych miejscowości gminy Tarnów.

Uczestnikami Dożynek Gminy Tarnów 2020 byli rolnicy oraz przedstawiciele władz. Prócz poseł Anny Pieczarki i władz gminy – wójta Grzegorza Kozioła oraz zastępcy Sławomira Wojtasika, uroczystość swoją obecnością zaszczycili radni gminy Tarnów na czele z przewodniczącą Wiesławą Miterą, sołtysi zarówno z miejscowości z gminy Tarnów jak i powiatu tarnowskiego, poczty sztandarowe oraz Orkiestra OSP z Woli Rzędzińskiej, która oprawiła muzycznie Mszę świętą dziękczynną w kościele parafialnym w Zbylitowskiej Górze. {Play}