Ogólnopolska akcja organizowana przez Prezydenta RP, ciesząca się rokrocznie bardzo dużym zainteresowaniem, tym razem, ze względu na epidemię koronawirusa, odbędzie się w nieco innej formie oraz z przestrzeganiem wszelkich obowiązujących norm sanitarnych. Odsłoną dziewiątej edycji Narodowego Czytania jest Balladyna Juliusza Słowackiego. Wspólne czytanie utworu zaplanowano na piątek i sobotę – 4 i 5 września.

- Zachęcamy do udziału w Narodowym Czytaniu. Apelujemy, aby uczniowie uczestniczyli w tej wartościowej akcji. Balladyna Juliusza Słowackiego należy do naszego kanonu kulturowego, pewne zwroty i cytaty funkcjonują w powszechnej świadomości Polaków, wciąż są używane. Proponujemy, aby tegoroczne Narodowe Czytanie odbywało się w możliwie niewielkich grupach i w bezpiecznej formie – mówi poseł Anna Pieczarka.

Dla uczniów w gminie Tarnów, którzy wezmą udział w akcji, proponujemy zabawę z nagrodami. – Przygotowaliśmy dziesięć pytań ze znajomości Balladyny, a tym, którzy odpowiedzą najlepiej przekażemy trzy zestawy e-booków oraz książek – zachęca wójt Grzegorz Kozioł. Zestaw pytań prezentujemy poniżej. Konkurs jest adresowany do uczniów szkół podstawowych i średnich. Wszystkie szkoły z terenu gminy Tarnów prosimy o podlinkowanie tego tekstu na stronie internetowej Waszej placówki.

Na odpowiedzi w konkursie ze znajomości Balladyny czekamy do 15 września, prosimy je nadsyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (w mailu trzeba podać imię i nazwisko, miejscowość oraz numer telefonu). Rozstrzygnięcie – losowanie w piątek, 18 września, o 17.00, podczas programu na żywo w telewizji tarnowska.tv.

Dodajmy, że szkoły i placówki kulturalne w gminie Tarnów, w przeszłości, rokrocznie bardzo aktywnie uczestniczyły w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Przypomnijmy, jest ona organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zapoczątkowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Rok później w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa.

W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda, w warszawskim Ogrodzie Saskim, rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

Balladyna Juliusza Słowackiego jest wybitnym dziełem polskiego romantyzmu. Dramat wydano w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i rozmów o wspólnej historią i przyszłym losem narodu. Balladyna jest psychologiczną analizą postaw i czynów bohaterów, uniwersalnym przekazem o zdarzeniach, zachowaniach i losach ludzi. Wywarła duży wpływ na sztukę -  muzykę, malarstwo czy rzeźbę, do dziś powstają jej liczne inscenizacje.

Pytania dla uczniów ze znajomości Balladyny Juliusza Słowackiego:

1. Powód dla którego Balladyna zabiła swoją siostrę ?
2. Kogo poślubiła Balladyna?
3. Kto to powiedział ?

Z rozlicznego cudu korona Lecha sławna niegdyś była,
W niej szczęście ludu, w niej krainy siła
Cudem zamknięta … oto ja ,wygnany,
Lud pozbawiłem tej korony

4. Słudzy Goplany to:
5. Kim jest Pustelnik?
6. Przez ile lat Pustelnik samotnie żył w puszczy?
7. W co Goplana zamieniła Grabca?
8. Jak miała na imię siostra Balladyny?
9. Czym jest czerwona plama na czole Balladyny?
10. Kto zakochał się w zmarłej Alinie? {Play}