W miniony wtorek, 8 września w Centrum Kultury i Sportu w Koszycach Małych odbyło się pierwsze po półrocznej przerwie spowodowanej stanem epidemii spotkanie prezesów gminnych Klubów Seniora. Udział w spotkaniu wzięła poseł Anna Pieczarka, wójt Grzegorz Kozioł oraz gminny koordynator ds. seniorów Eugeniusz Wojtarowicz.

Spotkanie stało się okazją do podjęcia dyskusji na temat starzenia się społeczeństwa, istotnych potrzeb osób w podeszłym wieku oraz roli seniorów w społeczeństwie – w szczególności w czasie epidemii. Obecna na spotkaniu poseł Anna Pieczarka przedstawiła seniorom obecne plany w polityce senioralnej, pytając o opinie na temat m.in. programu Senior+, potrzeby i oczekiwania osób starszych.

- Seniorzy zamknęli się w domach, w wielu osobach wciąż jest strach przed wychodzeniem, spotykaniem się. Sytuacja, w której wszyscy się znaleźliśmy nie wpływa dobrze na psychikę osób starszych, które straciły swój stały rytm aktywności – mówiła Ewa  Uryga z Błonia. Jak dodała, teraz widać jak ważne jest wdrażanie osób starszych w teleinformatyczne technologie.

Rozmowa dotyczyła również planów na najbliższe miesiące. Jak zdecydowały szefowe klubów, czas powrócić do spotkań w Klubach Seniora. – Pomimo oczywistych obaw, myślimy, że już czas powrócić do regularnego spotykania się w kręgu naszych klubów. Myślę, że nam, seniorom, jest to po prostu potrzebne, by wyjść z domu, porozmawiać, wymienić się doświadczeniami w tym trudnym czasie – mówiła Elżbieta Ślęzak z Koszyc Małych.

Wśród planów dla gminnych seniorów znalazły się również wycieczki, na które jeszcze w tym roku zaprosi gminne Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów. Dyskusja nam nimi dotyczyła w szczególności wypracowania metod, by wyjazd mógł się odbyć bezpiecznie, z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa.
 
Wójt Grzegorz Kozioł poruszył z kolei temat tegorocznych inwestycji, wśród których są te, z których korzystać będą również seniorzy, jak m.in. adaptacja poddasza w Zbylitowskiej Górze, wyposażenie Domu Kultury w Zgłobicach czy rozpoczęta budowa Domu Kultury w Łękawce. {Play}