Do Lisiej Góry, Gminy Tarnów i Pleśnej, które po wypowiedzeniu umowy na komunikację autobusową przez miasto dotychczas rozmawiały o zorganizowaniu przewozów autobusowych na nowych zasadach, dołączyły Skrzyszów, Żabno, Wierzchosławice i Ryglice. W poszerzonym składzie, w siedzibie Urzędu Gminy w Skrzyszowie, odbyło się kolejne spotkanie w tej sprawie.

- Rozważamy powołanie wspólnej komunikacji, rozmawiamy z przewoźnikami, którzy przygotowują konkretną ofertę – mówi wójt gminy Tarnów, Grzegorz Kozioł. – Przybywa gmin zainteresowanych wypracowaniem wspólnego rozwiązania  - dodaje. Możliwe, że powstanie związek międzygminny dla zorganizowania przetargu oraz wyłonienia wspólnego przewoźnika.

To, jak informowaliśmy, reakcja na wypowiedzenie umowy przez miasto na komunikację zbiorową ościennym samorządom - Lisiej Góry, Gminy Tarnów i Pleśnej. Pozostali chcą poprawić jakość tego typu usług na swoim terenie. Włodarze tych trzech pierwszych wystosowali wspólne oświadczenie, w którym domagają się pozostawienia dotychczasowej zasady naliczania kosztów. - W związku z powyższym, propozycja Prezydenta, który naliczanie kosztów chce uzależnić, nie jak dotychczas proporcjonalnie do tzw. wozokilometra, lecz do rentowności kursów, jest dla nas nie do zaakceptowania – czytamy w oświadczeniu.

Treść całego oświadczenia przeczytacie tutaj.

http://www.gmina.tarnow.pl/nowastrona/index.php/620-samorzady-lisiej-gory-gminy-tarnow-i-plesnej-wspolnie-w-sprawie-przewozow-autobusowych

Przypomnijmy, miasto wypowiedziało gminie Tarnów porozumienie komunalne w sprawie prowadzenia lokalnego transportu zbiorowego zawarte w dniu 23 października 2000 roku. 

W piśmie prezydenta czytamy: Od dnia 1 stycznia 2021 roku obsługa linii komunikacji miejskiej na terenie Gminy Tarnów będzie możliwa pod warunkiem zawarcia nowego porozumienia międzygminnego określającego zmodyfikowane zasady partycypacji gmin w kosztach powierzonych zadań.

Oznacza to znaczny wzrost kosztów dla gminy Tarnów przy zachowaniu obecnych kursów. {Play}