Autorem wieńca, który wystartuje w konkursie wieńca dożynkowego podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie jest rodzinna grupa wieńcowa na czele z  Janem Skórką. Pasjonat z Poręby Radlnej, który wieńce wyplata już od przeszło dziesięciu lat, i tym razem liczy na sukces. Tegoroczne Dożynki Prezydenckie odbędą się w dniach 19-20 września w Warszawie. Ze względu na zagrożenie koronawirusem, odbędą się one w nieco innej formie, w okrojonym zakresie. Celem Dożynek Prezydenckich jest propagowanie tradycji i promocja dorobku kulturowego polskiej wsi.

Jan Skórka jedzie na Dożynki Prezydenckie piąty raz z rzędu, a w sumie już szósty raz. Ma na swoim koncie znaczące sukcesy. W 2018 roku odniósł zwycięstwo, jego wieniec zajął pierwsze miejsce w Polsce. W poprzednich latach także zdobywał laury i stawał na podium, m.in. w 2017 roku wieńcowi z Poręby Radlnej przypadło trzecie miejsce, w 2019 – czwarte.

- Wyplatanie wieńca to ciężka i żmudna praca. Trzeba mieć cierpliwość i pasję – mówi Jan Skórka. Co najważniejsze? – W odpowiednim czasie zebrać zboże, przygotować konstrukcję i rozpocząć właściwą pracę. Trzeba też dobrać kwiaty, słomę i trawy. Ma być kolorowo – dodaje. Jan Skórka z Poręby Radlnej wyplataniem wieńców zajął się przeszło dziesięć lat temu, jak sam mówi – spontanicznie – Po przejściu na emeryturę miałem dużo wolnego czasu, nie mogłem dodatkowo pracować, bo opiekowałem się starszymi rodzicami, zająłem się więc swoją pasją – opowiada. Na każdy wieniec odpowiednio wcześniej ma swój pomysł.

W przeddzień Dożynek Prezydenckich tradycyjnie odbywa się „Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”. Biorą w nim udział grupy reprezentujące poszczególne województwa.

Główna część uroczystości rozpoczyna się Mszą świętą, a po niej następuje przemarsz korowodu dożynkowego oraz Ceremoniał. Ten ostatni element od 2017 roku uświetniają tancerze Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Gminę Tarnów, jak co roku, będą reprezentować poseł Anna Pieczarka oraz zastępca dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek, Ewa Kubisztal. {Play}

rok 2019

rok 2018

rok 2017