Na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie, już po raz drugi, na podium stanęła rodzinna grupa wieńcowa z tej miejscowości gminy Tarnów. Reprezentowały ją poseł Anna Pieczarka oraz zastępca dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek, Ewa Kubisztal.

- Wieniec z województwa małopolskiego, przygotowany właśnie w gminie Tarnów, w miejscowości Poręba Radlna, zajął pierwsze miejsce w tegorocznym konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy. Miałam przyjemność cieszyć się wraz z grupą wieńcową. To wielka radość – mówi poseł Anna Pieczarka.

Zwycięski wieniec to prawdziwy artyzm rękodzielniczy - z jednej strony przypomina koronę oraz kopę zboża. Został upleciony z kłosów wszystkich zbóż, różnego rodzaju ziół, traw, owoców, warzyw, lnu, prosa, wrzosa i jarzębiny. Zawiera też różnego rodzaju ozdobi i kwiaty, słomę czy bukszpan. – Grunt to dobry pomysł – podkreśla stojący na czele grupy wieńcowej Jan Skórka z Poręby Radlnej, który wyplataniem wieńców z sukcesami zajmuje się już od przeszło dekady. – Centralne miejsce zajmuje umieszczony na wierzchołku krzyż jako symbol naszej wiary. Jest też bochen chleba – symbol pracy rąk ludzkich, braterstwa i dostatku – dodaje.

- Grupie z Poręby Radlnej, z naszej gminy Tarnów, serdecznie gratuluję i cieszę się wraz z nią. Jestem dumny z Waszego kolejnego, ogólnopolskiego sukcesu – mówi wójt, Grzegorz Kozioł.

Przypomnijmy, rodzinna grupa wieńcowa z Poręby Radlnej wygrała też w 2018 roku podczas Dożynek Prezydenckich w Spale. Województwo małopolskie i gminę Tarnów reprezentowała piąty raz z rzędu, a w sumie już szósty raz. Ma na swoim koncie znaczące sukcesy. Prócz zwycięstwa w 2018 roku, zdobywała laury i stawała na podium, m.in. w 2017 roku wieńcowi z Poręby Radlnej przypadło trzecie miejsce, w 2019 – czwarte.

Grupie z Poręby Radlnej towarzyszył w Warszawie zespół ludowy „Otfinowianie” z obrzędem dożynkowym opartym na autentycznych tekstach z 1878 roku, znalezionych w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, tyczących się „wsi Chyszów od pół mili od Tarnowa odległej” – odnotował serwis informacyjny Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie.

Dodajmy, że w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta RP wzięło udział 11 grup reprezentujących województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, podkarpackie, podlaskie, śląskie, świętokrzyskie oraz wielkopolskie. Gościem honorowym tegorocznego konkursu była Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. Zwycięzcy otrzymali 10 tys. zł nagrody głównej. {Play}