Epidemia koronawirusa, która wpłynęła na wiele sektorów gospodarki,  wymusiła na samorządach oszczędności budżetowe. Wiele z nich, w tym także gmina Tarnów, zdecydowało się na wygaszanie na noc latarni. Były one wyłączane między północą, a 4.00 rano. Teraz, u progu jesieni, która jest niebezpiecznym czasem dla wszystkich użytkowników dróg, ma się to zmienić. Jest decyzja o ponownym włączaniu oświetlenia ulicznego przez całą noc.

- Jesień na drogach to wyjątkowy czas, gdy warunki są bardzo zmienne i niebezpieczne zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych. Ci ostatni są mniej widoczni. Szybko zapadający zmrok, opady deszczu, śliska nawierzchnia nie są bez znaczenia dla bezpieczeństwa. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i przestajemy stosować ograniczenia w oświetlaniu. Oszczędności będziemy szukać gdzie indziej – mówi wójt gminy Tarnów, Grzegorz Kozioł. Gmina Tarnów decyduje się na taki krok, mimo, że w nocy kierowców i pieszych na ulicach jest zdecydowanie mniej. - Jesień jednak ma swoje prawa, dlatego bezpieczeństwo stawiamy na pierwszym miejscu – dodaje Grzegorz Kozioł. 
Policjanci przypominają, że o tej porze roku każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa czy opaska bardzo w tym pomagają i sprawiają, że kierowca może ich zauważyć nawet ze znacznej odległości. Przypominamy też, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.

Wracając na koniec do oszczędności - jak informowaliśmy, gmina Tarnów od początku epidemii koronawirusa, szuka ich przede wszystkim w wydatkach bieżących. Wymierne redukowanie kosztów dotyczy głównie pracowników Urzędu Gminy Tarnów i jednostek podległych. Zadeklarowana wcześniej podwyżka wynagrodzeń do wysokości inflacji, została na razie wstrzymana. W miejsce osób, które przeszły na emeryturę, nie są zatrudniane nowe, a ich obowiązki przejmują pozostali. W wielu przypadkach zrezygnowano także ze zlecania usług na zewnątrz. Przypomnijmy, że prace porządkowe i upiększające wzdłuż dróg, na skarpach, poboczach i skwerach, wykonują pracownicy szkół, żłobka i przedszkoli oraz samego Urzędu Gminy Tarnów czy Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek. {Play}