To działania zapobiegawcze rządu w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w Polsce. Obostrzenia będą obowiązywały od soboty, 10 października. Wprowadzenie żółtej strefy w całym kraju oznacza, że we wszystkich miejscach publicznych - przede wszystkim w sklepach, kościołach i w urzędach, ale i na ulicach, trzeba będzie nosić maseczki ochronne. Nakaz dotyczy także osób odwiedzających cmentarze.

- Do mieszkańców gminy Tarnów apeluję, by stosować się do nakazu noszenia maseczek. Przede wszystkim dla własnego i innych bezpieczeństwa. Przypominajmy sobie wzajemnie o tym obowiązku z życzliwością – mówi wójt, Grzegorz Kozioł. – Maseczki rozdajemy za darmo w naszych, gminnych bibliotekach oraz na Dzienniku Podawczym w godzinach pracy placówek – dodaje. Jak informowaliśmy, zostały one uszyte przez pracowników Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek oraz Urzędu Gminy Tarnów.

Brak maseczki w miejscach publicznych skutkuje konsekwencjami. Każda osoba, która nie będzie miała założonej maski, musi okazać zaświadczenie lekarskie. W razie niestosowania się do tego nakazu grozi mandat w wysokości 500 zł.

Zmniejszono też limit dotyczący liczby osób, które mogą brać udział w zgromadzeniach. W strefie żółtej to 75 osób, a w strefie czerwonej 50.

Nadal obowiązują strefy czerwone, które będę aktualizowane raz na tydzień. Od soboty w czerwonym kolorze zobaczymy przeszło 30 powiatów. {Play}