Chcesz zaszczepić w dziecku miłość do książek i nawyk czytania? Jest do tego idealna okazja – gminne biblioteki przystępują do akcji pod takim hasłem. Jej organizatorem jest Instytut Książki w Krakowie, a finansuje ją Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem – upowszechnienie czytelnictwa wśród najmłodszych i poszerzanie ich horyzontów myślowych. W projekcie biorą udział wszystkie książnice z gminy Tarnów. Akcja jest skierowana do dzieci od 3 do 6 lat, a patronuje jej Rzecznik Praw Dziecka.

Wszystkie maluchy, które wraz z rodzicami od 2 listopada br. odwiedzą bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzymają w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze czytanki dla…” dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Oprócz dyplomu przedszkolak otrzyma także drobny czytelniczy upominek.

W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowie, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

To trzecia odsłona ogólnopolskiej akcji „Mała książka – wielki człowiek”. W tym roku do projektu zgłosiło się blisko 6 tysięcy bibliotek posiadających oddziały dziecięce – to o ponad 700 placówek więcej niż w roku ubiegłym i aż 75% wszystkich bibliotek publicznych w Polsce. Pełna lista zakwalifikowanych bibliotek oraz szczegóły dotyczące tegorocznej odsłony projektu znajdą się na stronie: www.wielki-czlowiek.pl.

Do tej pory dzięki akcji wyprawki czytelnicze odebrało blisko 300 tys. przedszkolaków! {Play}