Każdego roku na terenie gminnych nekropolii wykonywane są prace inwestycyjne i porządkowe. Mieszkańcy zwracają na nie uwagę zwłaszcza przed uroczystością Wszystkich Świętych, gdy częściej niż zwykle odwiedzają te miejsca. W tym roku, poszczególnych działań związanych z remontowaniem, budowaniem i sprzątaniem było szczególnie dużo. Kosztowały mniej niż zakładano, bo wiele z nich wykonali pracownicy Urzędu Gminy Tarnów.

Tegoroczna uroczystość Wszystkich Świętych, ze względu na zagrożenie koronawirusem, będzie jednak inna niż pozostałe. Rząd apeluje, by wizyty na cmentarzach rozłożyć w czasie i groby bliskich odwiedzać w pierwszych dniach listopada lub pod koniec października – z zastosowaniem wszystkich środków ostrożności. Mowa głównie o zachowaniu dystansu społecznego, noszeniu maseczek ochronnych oraz używaniu środków do dezynfekcji. – Prosimy, aby stosować się do tych wytycznych. Dzięki nim możemy zmniejszyć ryzyko zakażenia – mówi wójt gminy Tarnów, Grzegorz Kozioł.

A tymczasem na cmentarzach w gminie Tarnów trwają prace porządkowe przed 1 listopada. Zakończono też wiele ważnych inwestycji, niektóre jeszcze trwają. Na cmentarzu komunalnym w Tarnowcu, kosztem 250 tysięcy złotych, powstaje nowa kaplica cmentarna. Znajduje się ona obecnie w tzw. stanie surowym zamkniętym. Jest też nowa alejka z kostki brukowej, którą wykonali pracownicy Urzędu Gminy Tarnów. Środki pochodziły z funduszu sołeckiego oraz z budżetu gminy.

W Koszycach Małych, jak informowaliśmy, odbudowano po pożarze kaplicę cmentarną. Inwestycja kosztowała ok. 150 tysięcy złotych i dotyczyła zarówno częściowych prac rozbiórkowych zniszczonego obiektu, jak i jego odbudowy wraz z instalacjami oraz wyposażeniem.

Na cmentarzu w Błoniu jest nowy, wybrukowany plac przed kaplicą cmentarną. Inwestycję również wykonali pracownicy Urzędu Gminy Tarnów.

Nekropolia w Woli Rzędzińskiej jest porządkowana na bieżąco, są tam też prowadzone prace estetyczne.

Dodajmy, że Urząd Gminy Tarnów opiekuje się także cmentarzem z II wojny światowej w tzw. lasku Buczyna w Zbylitowskiej Górze. Tam regularnie koszona jest trawa, a teren sprzątany przez pracowników Urzędu Gminy Tarnów. {Play}