Zbliża się kolejna perspektywa finansowa Unii Europejskiej na lata 2021 – 2027. Na ten temat, a przede wszystkim o Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych, rozmawiano podczas konferencji online z władzami województwa małopolskiego oraz samorządowcami ziemi tarnowskiej. - Dzięki połączeniu sił Tarnowa i sąsiadujących gmin jest szansa na dodatkowe pieniądze unijne na rozwój naszych miejscowości. Teraz czas na konkrety, czyli określenie priorytetowych obszarów, na które chcielibyśmy otrzymać wsparcie – mówi wójt gminy Tarnów, Grzegorz Kozioł, który koordynuje pracę samorządów w powiecie tarnowskim w tym zakresie.

Co ważne, w poprzednim zarządzie województwa małopolskiego, z dodatkowych pieniędzy korzystała jedynie Metropolia Krakowska, czyli Kraków wraz z sąsiadującymi gminami. O równomierny podział środków na cały obszar Małopolski, jeszcze jako Członek Zarządu Województwa Małopolskiego zabiegała i wciąż zabiega obecna poseł, Anna Pieczarka. -

Dziękuję, że władze województwa wspierają te działania. Za nami kolejna telekonferencja właśnie w sprawie utworzenia Metropolii Tarnowskiej – mówi parlamentarzystka. A mowa o szansie na dodatkowe wsparcie dla kluczowych obszarów życia – zdrowia, inwestycji, przedsiębiorstw czy ochrony środowiska.

Celem Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych jest właśnie realizacja partnerskich projektów, które przyczyniają się do rozwiązywania problemów i wspólnego zaspokajania potrzeb całego regionu. W ramach prac nad projektem Strategii Rozwoju Województwa Małopolska 2030, wskazane zostały miejskie obszary funkcjonalne. To one są podstawą do rozpoczęcia współpracy także z ościennymi samorządami.

Telekonferencja w sprawie utworzenia Metropolii Tarnowskiej odbyła się z inicjatywy Marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego oraz Wicemarszałka Łukasza Smółki. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne są szansą wykorzystania potencjału regionu – Tarnowa i sąsiadujących gmin. {Play}