Mowa o krzyżu epidemicznym umiejscowionym obok cmentarza w Tarnowcu, który został właśnie odnowiony. Dodatkowo w tym miejscu zamontowano kamień z pamiątkową tablicą. Zabiegał o to od kilku lat radny gminny, Grzegorz Drwal. - Najstarsi mieszkańcy wskazują, że właśnie w tym miejscu znajdował się cmentarz epidemiczny - mówi. Koszty renowacji krzyża wzięła na siebie szkoła w Tarnowcu, posadowienia kamienia wraz z tablicą natomiast – gmina Tarnów.

Jak mówią liczne przekazy mieszkańców, krzyż został umieszczony tam, gdzie przeszło sto pięćdziesiąt lat temu chowano zmarłych na cholerę mieszkańców Tarnowca i okolic. – Epidemia cholery przetoczyła się przez region w drugiej połowie XIX wieku – mówi historyk i znawca regionu, Adam Ryba.

Jak podkreśla wójt Grzegorz Kozioł – co prawda nie udało się ustalić dokładnej daty powstania cmentarza epidemicznego w Tarnowcu, ale został on ocalony od zapomnienia. {Play}