Tym razem bez wspólnej z mieszkańcami zabawy w Hali Widowiskowo – Sportowej w Koszycach Wielkich z wojskową grochówką, lecz, ze względu na epidemię koronawirusa, z kameralną Mszą świętą w intencji Ojczyzny oraz koncertem Zespołu Wokalnego Filharmonii Krakowskiej w przekazie transmisyjnym. Transmisja na żywo prowadzona na stronie internetowej Urzędu Gminy Tarnów oraz na jego facebook’u, jak również w telewizji tarnowska.tv i w radiu RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz, cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.

Mszy świętej w intencji Ojczyzny w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Koszycach Wielkich przewodniczył jej proboszcz, ks. Paweł Płatek, a homilię wygłosił dyrektor radia RDN oraz duszpasterz parlamentarzystów i samorządowców, ks. dr hab. Jan Bartoszek. – Pochylenie się nad wolnością jest cechą kultury ludzkiej. Rozważając o wolności warto sięgać do słów Papieża Dialogu, czyli Ojca Świętego, Jana Pawła II. Warto przypominać uniwersalne zachowania, na które w relacjach międzyludzkich kładł nacisk – uprzejmość, szacunek, ciepło i dobroć – mówił ks. Jan Bartoszek. Zwracał on także uwagę na fakt, że w trudnych dziejach Polski, oparciem dla ludzi był zawsze kościół katolicki. – Ludzie od wieków właśnie w Kościele szukali pocieszenia, a za otrzymane łaski Bogu dziękowali. Dziś szczególnie powinniśmy dziękować za dar wolności i pamiętać, że wdzięczność jest drogą do nowych łask – dodał.

- Dziś dla Polski wielka data – 11 listopada obchodzony dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku jako Narodowe Święto Niepodległości. Zanim jednak odzyskaliśmy niepodległość, Polacy złożyli ogromną daninę krwi. Był to trudny do wyobrażenia wkład siły, braterstwa, odwagi i radości naszych przodków. Upamiętnianie heroizmu pięciu pokoleń Polaków to nasz obowiązek. Jesteśmy to winni naszym przodkom – podkreślał wójt gminy Tarnów, Grzegorz Kozioł. - W gminie Tarnów, każdego 11 listopada, w sposób wyjątkowo radosny i dostojny obchodzimy to święto. Niestety w tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną, nie możemy się spotkać, świętujemy razem niepodległość poprzez transmisje radiowe i telewizyjne. Jestem przekonany, że dzieje się tak ostatni raz, że za rok znów się wszyscy spotkamy bez koniecznych ograniczeń – dodał szef gminnego samorządu.

O roli tak bardzo potrzebnego dziś dialogu mówiła poseł Anna Pieczarka. - Jestem przekonana, że współczesny dialog, nawet jeśli czasem wydaje się niemożliwy, powinien prowadzić do zjednoczenia się i przezwyciężenia podziałów. Ważne, by umieć z każdym rozmawiać, by przynajmniej próbować rozmawiać. To wartość uniwersalna w każdych czasach – przypomniała parlamentarzystka.

Po Mszy św. w znakomitym koncercie patriotyczno – religijnym wystąpili artyści Filharmonii Krakowskiej. Zabrzmiał m.in. Hymn Polski oraz znane pieśni patriotyczne: „O mój rozmarynie”, „Czerwone maki”, „Pierwsza brygada” czy „Czego chcesz od nas, Panie?”.

W gminnych uroczystościach wzięli udział przewodnicząca Rady Gminy Tarnów, Wiesława Mitera oraz radny Eugeniusz Wojtarowicz {Play}