„Od czwartego roku bez czytania i książeczki ani kroku” – pod takim hasłem i z bajkowymi książeczkami dotarli wysłannicy św. Mikołaja do żłobka i wszystkich przedszkoli na terenie gminy Tarnów. Akcja w ramach projektu dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego była prowadzona z zachowaniem wszelkich reguł bezpieczeństwa.

- Błysku radości w oczach najmłodszych nie da się z niczym porównać. Cieszymy się, że prezenty są nie tylko piękne, ale i edukacyjne  – mówi dyrektor Gminnego Żłobka „Maluszek” w Woli Rzędzińskiej, Katarzyna Duda. Najmłodsi otrzymali bowiem od ekipy Świętego Mikołaja kolorowe, edukacyjne książeczki takich autorów jak m.in. Ewa Stadtmuller, Grzegorz Kasdepke czy też klasykę dziecięcej literatury Jana Brzechwy. Worki z książeczkowymi prezentami lądowały pod drzwiami, a dzieci całej załodze radośnie machały z okien.

Dodatkowo w ramach akcji nauczyciele przedszkolni przeprowadzili najmłodszym pogadanki o roli książki i bibliotek. – To ważne, by dzieci od najmłodszych lat zachęcać do czytania, przyzwyczajać do obecności książek w ich życiu – mówi dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Koszycach Wielkich Mariusz Parcianko.

Dzieci uczestniczyły też w czytaniu książek ONLINE – z ekranu telewizora książeczki czytali najmłodszym bibliotekarze z gminnych bibliotek. Wyświetlony został również bajkowy spektakl. - Akcja zaciekawiła naszych małych odbiorców literaturą. Mamy nadzieję, że zachęciła ich zarówno do nauki czytania jak i czytania wraz z rodzicami. Zapraszamy wszystkich najmłodszych do naszych bibliotek – mówi kierownik gminnych bibliotek Łukasz Prokop.

Akcja „Od czwartego roku bez czytania i książeczki ani kroku” była jednym z elementów projektu „Spotkania z literaturą” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Promocja czytelnictwa 2020”, a w rolę jednego z pomocników Świętego Mikołaja wcieliła się poseł Anna Pieczarka, członek sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, która z książeczkami dotarła do przedszkola w Zgłobicach. – Cieszę się, że mimo epidemii, z zastosowaniem wszystkich środków ostrożności, dotarliśmy z książeczkami do najmłodszych. Dzięki takim akcjom, projektom, możemy wspierać wartościowe formy promowania czytelnictwa – mówi Anna Pieczarka.

Dodajmy, że w ramach projektu dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Promocja czytelnictwa 2020”, już w najbliższą środę i czwartek (godz.17:30), w trakcie cotygodniowych „Spotkań z literaturą”,  odbędą się zorganizowane przez Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów ciekawe spotkania autorskie. W środę dla dorosłych, w czwartek dla młodszych czytelników. Niestety ze względu na aktualne obostrzenia, odbędą się one w formule ON-LINE. Więcej informacji: www.gmina.tarnow.pl/spotkania.

Czwartek, 03-12-2020

Piątek, 04-12-2020