W dniu 9 grudnia, ze względu na sytuację epidemiczną, po raz pierwszy w trybie online, odbyła się XIX Sesja Rady Gminy Tarnów. Poprzedziły ją spotkania w komisjach branżowych, podczas których dyskutowano na najważniejsze tematy z zaproponowanego porządku obrad. Kluczowe sprawy, którymi na sesji zajmowali się radni to stawki podatkowe, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz komunikacja autobusowa w gminie Tarnów, po tym jak Miasto wypowiedziało umowę na prowadzenie transportu zbiorowego i zaproponowało nowe, niekorzystne warunki.

W ślad za działaniami podjętymi przez władze gminy w celu zapewnienia komunikacji zbiorowej mieszkańcom po wypowiedzeniu porozumienia przez Miasto po ponad dwudziestu latach współpracy, radni w dyskusji poparli wójta w zorganizowaniu transportu, czyli podpisania umowy z prywatnym przewoźnikiem. Ponadto rajcy jednomyślnie przyjęli uchwałę dotyczącą cen biletów i zdecydowali, że pozostaną one w dotychczasowej wysokości. Dopytywano o standardy taboru nowego przewoźnika i jakość świadczonych usług.

Radni zajmowali się ponadto stawkami podatków lokalnych i ustalili, że będą one podwyższone jedynie o kwotę wynikającą z inflacji. To niewielki wzrost, a korekta wynikała m.in. z najnowszych wskaźników procentowych podanych przez Główny Urząd Statystyczny. - Nie chcemy dodatkowo obciążać kieszeni mieszkańców wyższymi podatkami, dlatego wzrosły one jedynie o ustawowy wskaźnik – mówi wójt, Grzegorz Kozioł.

Od 1 stycznia 2021 r. wzrośnie opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości na terenie gminy Tarnów. - Nowa kwota wynika wprost z przetargu, a system i tak z trudem się bilansuje – mówi zastępca wójta, Sławomir Wojtasik. Przypomnijmy, że w gminie Tarnów opłaty naliczane są nie od gospodarstwa domowego, ale od liczby osób zamieszkałych w danej nieruchomości. Od Nowego Roku wyniosą one 29 złotych od osoby, 2 złote mniej w przypadku mieszkańców, którzy posiadają kompostownik. - Z podwyżką się nie zgadzam, chyba nikt z nas się nie zgadza, lecz my jako radni nie mamy na to wpływu, bo ceny wynikają wprost z przetargu – argumentował radny gminny, Paweł Kolbusz. - Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jasno precyzuje zasadę, według której system gospodarki odpadowej powinien się bilansować – dodaje Sławomir Wojtasik.

Obradowano także nad zmianami uchwały budżetowej i wprowadzeniem do budżetu dodatkowych środków finansowych na inwestycje, czy zmianami w zakresie wieloletniej prognozy finansowej gminy Tarnów.

Gościem XIX Sesji Rady Gminy Tarnów była poseł Anna Pieczarka, która przekazała informację o pozyskanych, dużych środkach zewnętrznych (4 000 000 zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na rozbudowę Szkoły Podstawowej w Zawadzie), a także wszystkim radnym i ich rodzinom oraz mieszkańcom gminy Tarnów złożyła życzenia świąteczne i podziękowała za współpracę w kończącym się, trudnym roku zdominowanym przez epidemię koronawirusa. Rajcy odwzajemnili życzenia i podziękowali za owocne wsparcie w rozwoju gminy. Życzenia złożyła także nowa radna powiatu tarnowskiego, Alina Barbachen. {Play}