W czasie, gdy uczniów nie ma w szkołach i kuchnie nie działają, zatrudnione w tych placówkach intendentki, pomagają w żmudnej i wymagającej precyzji pracy związanej z deklaracjami śmieciowymi w gminie Tarnów. – Idzie nam to bardzo sprawnie – mówi Pani Jadwiga. – W związku z epidemią, dzieci nie ma w szkole, nie układamy więc dla nich jadłospisów, nie zaopatrujemy kuchni i nie rozliczamy opłat związanych z żywieniem, lecz możemy pomóc w innych obowiązkach – dodaje Pani Maria.

Na czym dokładnie polega ich praca? Szkolne intendentki porównują liczbę zameldowanych w danej nieruchomości osób do liczby złożonych deklaracji śmieciowych i na tej podstawie pomagają w uszczelnieniu systemu gospodarowania odpadami. – Weryfikujemy sytuacje, w których np. w danym domostwie zameldowanych jest pięć osób, a za śmieci płacą tylko dwie – mówi Pani Katarzyna. - Sprawdzamy wtedy dlaczego tak jest, a w razie konieczności mieszkańcy proszeni są o uzupełnienie dokumentacji – dopowiada Pani Urszula. Chodzi o to, by system działał sprawnie, a koszty były ponoszone uczciwie.

Trzeba dodać, że to już druga tego rodzaju weryfikacja deklaracji śmieciowych w gminie Tarnów. Poprzednia spowodowała, że ponad tysiąc osób przybyło w systemie jako tych, którzy także powinni płacić za odpady. - Ma to więc realny wpływ na uszczelnienie całego systemu odpadowego, wysokość kwot, które mieszkańcy muszą ponosić za śmieci wynikają także z faktu, że niestety nie wszyscy dopełniają tego obowiązku – mówi wójt, Grzegorz Kozioł.

Przypomnijmy, że w gminie Tarnów opłaty naliczane są nie od gospodarstwa domowego, ale od liczby osób zamieszkałych w danej nieruchomości. Szkolne intendentki muszą zweryfikować w sumie 7 tysięcy rozliczeń, bo tyle jest gospodarstw w całej gminie Tarnów.

To kolejny przykład delegowania pracowników do potrzebnych zajęć w trudnym okresie epidemii, gdy niektóre obiekty czasowo zawiesiły działalność. Niedawno informowaliśmy o tym, że zarówno szkolni konserwatorzy, jak i pracownicy komunalni Urzędu Gminy Tarnów, wykonują remonty w szkołach. Panie sprzątające natomiast pomagają porządkować centra poszczególnych miejscowości. {Play}