Spośród blisko kilkunastu milionów złotych przeznaczonych na inwestycje w kończącym się roku kalendarzowym, aż 4 miliony pozyskano ze środków zewnętrznych. – Skuteczności w tym zakresie nie można nam odmówić – mówi wójt, Grzegorz Kozioł. Co ważne, epidemia koronawirusa, nie pokrzyżowała planów w tym zakresie. Przeciwnie, dzięki pozyskiwanym na bieżąco środkom zewnętrznym i możliwości wykonania wielu prac przez lokalne firmy, zatrudnieni w nich ludzie mają zajęcie. – To cieszy szczególnie, praca dla ludzi jest celem numer jeden – dodaje szef samorządu. Co ważne, na większość zadań udało się zdobyć dodatkowe pieniądze. Ale po kolei.

Inwestycji zrealizowanych w 2020 roku jest bardzo dużo, mają one różny zakres i rozmach. Zgodnie z filozofią tzw. zrównoważonego rozwoju, były one prowadzone we wszystkich miejscowościach.

Sporo było zadań drogowych, a najważniejsze z nich to przebudowa ul. Miłej w Zbylitowskiej Górze, remont ul. Sportowej i przebudowa łącznika od ul. Prusa do ul. Sanguszki w Tarnowcu kosztem w sumie blisko 3,5 miliona złotych.

Komfort i wygoda dla kierowców – ulica Sportowa w Tarnowcu po remoncie

To jednak jeszcze nie koniec. Niedawno zakończyła się przebudowa tzw. Przecznej Drogi w Zbylitowskiej Górze, która jest ważnym połączeniem komunikacyjnym kilku sąsiadujących z sobą odcinków dróg. Jest też sporo nowych nakładek asfaltowych, które pojawiły się w ciągu ostatnich 12 miesięcy w większości wsi na terenie gminy Tarnów. A jak drogi, to i dodatkowe oświetlenie. W wielu miejscach jest jaśniej i bezpieczniej.

Prace przy przebudowie ul. Przeczna Droga niedawno się zakończyły

Poprzez budowę placów zabaw i siłowni plenerowych, poprawił się komfort najmłodszych mieszkańców gminy Tarnów. Nowe obiekty pojawiły w Błoniu i Łękawce, a w Woli Rzędzińskiej rozbudowany został kompleks sportowo – rekreacyjny.

Kompleks sportowo – rekreacyjny w Woli Rędzińskiej

Rozbudowany plac zabaw w Błoniu

Gmina Tarnów pamięta też o seniorach. W Domu Ludowym w Zbylitowskiej Górze zakończyła się adaptacja poddasza. Udało się uzyskać nowe, funkcjonalne pomieszczenia m.in. na spotkania Klubu Seniora. Podobny obiekt powstaje w siedzibie OSP w Woli Rzędzińskiej.

Komfortowe, estetyczne i funkcjonalne poddasze w budynku wielofunkcyjnym w Zbylitowskiej Górze

Duża inwestycja prowadzona jest także m.in. w Łękawce, gdzie powstaje dom kultury z pomieszczeniami dla remizy OSP. W Zawadzie natomiast dla potrzeb stołówki i przedszkola rozbudowywana jest tamtejsza szkoła podstawowa. Na tę inwestycję, jak informowaliśmy, z rezerwy celowej państwa, Premier Mateusz Morawiecki przekazał 400 tysięcy złotych.

W przyszłym roku oddana zostanie do użytku nowa kaplica cmentarna na cmentarzu komunalnym w Tarnowcu.

Mieszkańców Koszyc Wielkich wkrótce ucieszy na pewno nowy, komfortowy parking przy kościele. W tej miejscowości zmodernizowano też halę widowiskowo - sportowo przy szkole, a w budynku dawnej poczty powstaną nowe pomieszczenia dla seniorów.