Są młodzi, ambitni, kreatywni i wytrwali, a nowe technologie nie mają przed nimi tajemnic. Mają plany i marzenia, biegle posługują się językami obcymi i znają swoją wartość. Mowa o Stypendystach Wójta Gminy Tarnów, których z roku na rok przybywa. Pochodzą z niemal wszystkich miejscowości. – Są dumą i wizytówką gminy Tarnów, o wielu z nich mówi cała Polska i nie tylko. Jestem spokojny o przyszłość naszej gminy – mówi z uśmiechem wójt, Grzegorz Kozioł, w przeszłości wieloletni nauczyciel historii, organizator wyjazdów tematycznych i patriotycznych dla młodzieży np. na Kresy Wschodnie, który z właściwą sobie wprawą belfra w mig wyłapuje młode talenty.

Wójt Gminy Tarnów, Grzegorz Kozioł

Stypendia Wójta Gminy Tarnów są przyznawane już od wielu lat. W kończącym się roku kalendarzowym, nagrody finansowe za wybitne osiągnięcia w różnych dziedzinach – sportowej, naukowej lub artystycznej odebrało 11 osób. Trafiają one do laureatów konkursów, olimpiad, zawodów, festiwali, przeglądów ogólnopolskich lub międzynarodowych. W sumie gmina Tarnów ma już kilkudziesięciu stypendystów.

Poniżej, alfabetycznie, ich sylwetki i osiągnięcia.

Natalia Ćwik z Koszyc Małych, trenuje lekkoatletykę. Jest powołana do Zaplecza Kadry Narodowej Polski. Na swoim koncie ma wiele osiągnięć i wyróżnień sportowych na szczeblu ogólnopolskim oraz wojewódzkim, m.in. zajęcie pierwszego miejsca na Otwartych Mistrzostwach Krakowa w Wielobojach Lekkoatletycznych w Krakowie w 2019 roku.

Natalia Ćwik druga od prawej, górny rząd

Utalentowany, młody mieszkaniec Koszyc Małych, Maciej Gładysz, którego od sześciu lat pasją jest sport motorowy, posiada wszystkie licencje narodowe i międzynarodowe, w rankingu FIA-CIG. Jest w pierwszej dziesiątce zawodników do 13 lat na świecie.

Maciej Gładysz jest ponadto wielokrotnym mistrzem Polski w wyścigach kartingowych w 2017, 2018 i 2019 roku, a w 2021 roku przechodzi do wyższej serii wyścigowej. Będzie startował w blisko 20 weekendach wyścigowych na torach we Włoszech, Hiszpanii, Szwecji, Portugalii i w Niemczech.

Maciej Gładysz

Dawid Głowacz ze Zbylitowskiej Góry od lat trenuje kolarstwo górskie, ostatnio zdobył tytuł Mistrza Polski w kolarstwie górskim Family Cup XXIV (finał na szczeblu wojewódzkim), przed rokiem zaś tytuł wicemistrza Polski na szczeblu wojewódzkim.

Dawid Głowacz

Magdalena Górska z Nowodworza od wielu lat trenuje judo w Pałacu Młodzieży, posiada osiągnięcia na szczeblu międzynarodowym i ogólnopolskim, m.in. pierwsze miejsce w Pucharze Czech.

Magdalena Górska na podium

Natalia Idzior ze Zgłobic jest m.in. finalistką Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności z Zakresu Projektowania i Wytwarzania Odzieży. Jej pasją jest projektowanie i szycie ubrań. Jest w tym naprawdę dobra :-)

Natalia Idzior

Weronika Kolbusz ze Zbylitowskiej Góry jest zawodnikiem klubu Start Tarnów przy Tarnowskim Zrzeszeniu Sportowym Osób Niepełnosprawnych, w którym trenuje w sekcji pływackiej. To wielokrotna mistrzyni zawodów na szczeblu ogólnopolskim, w których zajmowała pierwsze miejsce. Ostatnio startowała w XIX Integracyjnym Maratonie Pływackim o Puchar Rektora UEK w Krakowie – Edycja Mikołajkowa i otrzymała wyróżnienie za wytrwałość.

Weronika Kolbusz

Ksawery Masiuk z Tarnowca trenuje pływanie. Osiągane sukcesy w stylu grzbietowym sprawiły, że Ksawery trafił do klubu UKS G8 Bielany Warszawa, gdzie rozwija się pod okiem najlepszych trenerów w Polsce Pawła Wołkowa i Łukasza Drynkowskiego. Wielokrotnie stawał na podium Mistrzostw Polski, został powołany do Kadry Narodowej juniorów. W ostatnim czasie triumfował w klasyfikacji na najlepszego pływaka całych zawodów o Puchar KU AZS UMCS Lublin. Ostatnio Ksawery tryumfował w XXXI Memoriale Marka Petrusewicza we Wrocławiu. W ostatnim wyścigu zawodów, w finale juniorskim na 50m stylem motylkowym, już po raz kolejny, ustanowił rekord Polski 16 - latków.

Ksawery Masiuk

Wśród najważniejszych laurów uzdolnionej plastycznie Patrycji Miecznik z Poręby Radlnej jest m.in. zaprojektowanie statuetki na 32. Tarnowską Nagrodę Filmową jury dziecięcego, tzw. Maszkę. Projektuje, maluje obrazy, lubi aranżować wystroje wnętrz.

Patrycja Miecznik

Piotr Stępak ze Zbylitowskiej Góry, obecnie student Politechniki Krakowskiej, trenuje Nordic Walking. Jest laureatem wielu zawodów sportowych w tej dziedzinie, m.in. I miejsca w 7. Mistrzostwach Polski w górskim Nordic Walking na dystansie 5 km w Krynicy w 2018 roku. Jego marzeniem jest start w Pucharze Świata, Europy oraz Polski, a także w Mistrzostwach Polski oraz Europy. W sumie planuje odwiedzić 10 krajów i zmierzyć się z najlepszymi w swojej dziedzinie.

Piotr Stępak na podium

Adrian Wilk z miejscowości Jodłówka – Wałki z kolei jest zawodnikiem MKS Tarnovia Tarnów sekcji tenisa stołowego. Bierze udział w zawodach i obozach sportowych. Jest czołowym zawodnikiem w Małopolsce, finalistą zawodów powiatowych i wojewódzkich. Brał udział m.in. w Memoriale im. Andrzeja Grubby, w którym zajął IV miejsce.

Adrian Wilk

Szymon Zaucha, także z miejscowości Jodłówka – Wałki, jest technikiem organizacji reklamy. Przed rokiem wziął udział w ogólnopolskim konkursie, którego celem było nakręcenie krótkometrażowego filmu pod hasłem „Szkoła wolna od używek”. Film ten okazał się najlepszą animacją i pokonał konkurentów na szczeblu powiatowym i wojewódzkim.

Szymon Zaucha

Czy Stypendia Wójta Gminy Tarnów są potrzebne? Pytamy o to samych stypendystów:

Natalia Idzior:

- Moją pasją jest projektowanie odzieży. Moda to moje hobby. Dzięki temu nie muszę np. kupować sukienek, bo sama je sobie szyję. Są oryginalne, inne od wszystkich. Dzięki przyznaniu mi Stypendium Wójta Gminy Tarnów, zyskuję nie tylko wsparcie finansowe, które przeznaczę na zakup potrzebnych materiałów, ale i rozgłos medialny. To znakomita promocja, dzięki której ktoś może mnie zauważyć, a to często wstęp do poważnej kariery.

Szymon Zaucha:

- Projektuję, pracuję, studiuję. Zajmuję się projektowaniem graficznym dla potrzeb promocji i reklamy. Jestem zadowolony ze swojego życia. Stypendium dodaje mi pewności siebie, bo to po pierwsze świetna promocja w mediach, gratulacje ze strony współpracowników oraz miła rozmowa z Wójtem, Grzegorzem Koziołem, który pytał o moje zdolności i zaprosił nawet do współpracy.

Wszystkim nagrodzonym mocno gratulujemy. Piszemy o Was także na fb Gminy Tarnów.