Chcesz zaszczepić w dziecku miłość do książek i nawyk czytania? Jest do tego idealna okazja – gminne biblioteki przystępują do akcji pod takim hasłem. Jej organizatorem jest Instytut Książki w Krakowie, a finansuje ją Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem – upowszechnienie czytelnictwa wśród najmłodszych i poszerzanie ich horyzontów myślowych. W projekcie biorą udział wszystkie książnice z gminy Tarnów (w Zgłobicach, Woli Rzędzińskiej oraz w Tarnowcu). Akcja jest skierowana do dzieci od 3 do 6 lat, a patronuje jej Rzecznik Praw Dziecka.

Wszystkie maluchy, które wraz z rodzicami od najbliższego poniedziałku, 8 lutego br. odwiedzą bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzymają w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze czytanki dla…” dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Oprócz dyplomu przedszkolak otrzyma także drobny czytelniczy upominek, a dodatkowo 10 pierwszych osób z kompletem 10 naklejek otrzyma z gminnego Centrum Kultury i Bibliotek ekstra nagrody – książeczki interaktywne. Centrum Kultury i Bibliotek ponadto, do końca roku, obdaruje zestawami gminnych gadżetów wszystkich uczestników akcji „Mała książka – wielki człowiek”.

W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowie, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

Dodajmy, że gminne biblioteki bogate są w zbiory dla kilkulatków, w każdej z nich znajduje się sporo książek, które z pewnością ich zainteresują. To m.in. opowiadania o przygodach Świnki Peppy, dzielnej dziewczynki Martynki, żółwia Franklina i wiele, wiele innych. - Jest więc po co wybrać się do biblioteki, by jednocześnie uczestniczyć w akcji „Mała książka – wielki człowiek” - mówi kierownik gminnych bibliotek, Łukasz Prokop.

Proponujemy, aby dzieci z poszczególnych placówek przedszkolnych korzystały najbliżej zlokalizowanych, gminnych bibliotek:

 • Niepubliczny Zespół Szkolno – Przedszkolny w Błoniu – biblioteka w Zgłobicach
 • Niepubliczny Zespół Szkolno – Przedszkolny w Łękawce – biblioteka w Tarnowcu
 • Niepubliczny Zespół Szkolno – Przedszkolny w Jodłówce – Wałkach – biblioteka w Woli Rzędzińskiej
 • Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Koszycach Małych – biblioteka w Zgłobicach
 • Szkoła Podstawowa w Zawadzie – biblioteka w Tarnowcu
 • Niepubliczne Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi „Kraina Marzeń” w Zgłobicach – biblioteka w Zgłobicach
 • Niepubliczne Przedszkole „Pod Kasztanami” w Zbylitowskiej Górze – biblioteka w Zgłobicach
 • Niepubliczne Przedszkole w Tarnowcu – biblioteka w Tarnowcu
 • Niepubliczne Przedszkole „Słoneczko” w Radlnej – biblioteka w Tarnowcu
 • Przedszkole Niepubliczne Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP NP. pw. św. Józefa w Woli Rzędzińskiej – biblioteka w Woli Rzędzińskiej
 • Niepubliczne Przedszkole w Białej – biblioteka w Zgłobicach
 • Publiczna Szkoła Podstawowa w Zgłobicach – biblioteka w Zgłobicach
 • Zespół Szkolno – Przedszkolny w Porębie Radlnej – biblioteka w Tarnowcu
 • Publiczna Szkoła Podstawowa w Zbylitowskiej Górze – biblioteka w Zgłobicach
 • Szkoła Podstawowa w Tarnowcu – biblioteka w Tarnowcu
 • Szkoła Podstawowa w Woli Rzędzińskiej – biblioteka w Woli Rzędzińskiej
 • Zespół Szkolno – Przedszkolny w Koszycach Wielkich – biblioteka w Zgłobicach
 • Publiczne Przedszkole w Woli Rzędzińskiej – biblioteka w Woli Rzędzińskiej