Na temat jakości powietrza oraz możliwości wsparcia finansowego na wymianę źródeł ciepła rozmawiano w Urzędzie Gminy Tarnów podczas spotkania z prezesem zarządu Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy, Wiesławem Zabawą. Omawiano także przyjęty przez Sejmik Województwa Małopolskiego program ochrony powietrza, który nakłada na gminę m.in. konieczność przeprowadzenia 200 kontroli palenisk w 2021 roku.

Na terenie gminy Tarnów obowiązek ten realizuje Straż Gminna. Rządowy program Czyste Powietrze oraz Ulga Termomodernizacyjna dają możliwość pozyskania środków na wymianę źródła ciepła oraz termomodernizację. O szczegółach przeczytacie pod linkiem: https://czystepowietrze.gov.pl/wez-dofinansowanie/

Z tematem smogu bezpośrednio wiąże się także kwestia sprawdzania przewodów kominowych, czyli bezpieczeństwa. Warto przypomnieć, że każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla (czadem) umiera ponad sto osób, a blisko dwa tysiące ulega podtruciu. Kominiarze apelują, aby przewody dymowe czyścić raz na 3 miesiące, spalinowe raz na 6 miesięcy oraz wentylacyjne co najmniej raz w roku. Będą o tym przypominać mieszkańcom specjalne ulotki informacyjne, które dotrą do mieszkańców gminy Tarnów za pośrednictwem sołtysów wszystkich miejscowości. Dostarczy je do nich Straż Gminna. {Play}