Walczącym w tzw. drugiej konspiracji, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, wiązanki kwiatów złożyli i oddali cześć przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych. Na cmentarzach w Woli Rzędzińskiej, Zbylitowskiej Górze oraz w Tarnowie – Krzyżu spoczywają żołnierze niezłomni z terenu gminy Tarnów: m.in. Bronisław Cielocha, Jan Jandziś, Mieczysław Cielocha i Stanisław Kiełbasa.

Hołd żołnierzom wyklętym oddali: poseł Anna Pieczarka, wójt Grzegorz Kozioł, w imieniu Przewodniczącej Rady Gminy Wiesławy Mitery i Radnych – Eugeniusz Wojtarowicz oraz historyk i znawca regionu, Adam Ryba. - Przypominanie historii żołnierzy wyklętych to nasz obowiązek. Historię, o której milczano przez lata, od dekady upowszechniamy. Przywracamy bohaterom należną im cześć – mówi poseł Anna Pieczarka.

Przypomnijmy, wiosną 1945 roku na terenie Polski w konspiracji pozostawało około 100 tys. żołnierzy, którzy podjęli walkę z okupantem sowieckim. Byli oni najczęściej związani ze strukturami Narodowych Sił Zbrojnych i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Poległo lub zostało zamordowanych wówczas blisko 20 tysięcy żołnierzy. Byli oni torturowani, więzieni w nieludzkich warunkach lub zamykani w obozach pracy.

Żołnierze wyklęci skazani zostali przez władze komunistyczne na zapomnienie, a niejednokrotnie także rodziny poddawane były represjom. Gmina Tarnów jest świadkiem bolesnej historii. Także tutaj walczyli bohaterowie, którzy za tę walkę najczęściej płacili najwyższą cenę. {Play}