Bardzo dużo zgłoszeń z odpowiedziami na pytania quizowe na podstawie filmu dokumentalnego „Bezdrożami szli. Wyklęci” wpłynęło do organizatora tych nietypowych, historycznych zmagań - Centrum Kultury i Bibliotek. - Bardzo się cieszymy, że ludzie w różnym wieku, a zwłaszcza młodzi, tak mocno interesują się historią, która działa się blisko nas. Historią przez wiele lat przemilczaną – mówi koordynator przedsięwzięcia, poseł Anna Pieczarka.

Udział w quizie wzięli mieszkańcy całej gminy Tarnów oraz innych miejscowości, a nawet Tarnowa, ponad połowa spośród wszystkich zgłoszeń zawiera aż 100 procent prawidłowych odpowiedzi. Są też rekordziści czasowi – miłośnicy historii, którzy na wszystkie pytania odpowiedzieli w rekordowo szybkim tempie. - Nasz system komputerowy wskazywał nawet jak szybko odpowiadali uczestnicy quizu historycznego – mówi informatyk, Filip Malig. Ci otrzymają od nas dodatkowe nagrody – 3 smartchwatche.

- Odzew na naszą propozycję i sam film dokumentalny o żołnierzach wyklętych z terenu gminy Tarnów jest naprawdę imponujący. Sam wiem o co najmniej kilku przypadkach, w których nauczyciele, z własnej woli, podczas nauczania zdalnego emitowali młodzieży ten reportaż. A młodzi rozpoznawali w poszczególnych ujęciach członków swoich rodzin – mówi historyk, znawca regionu, Adam Ryba.

Dla najlepszych przygotowaliśmy atrakcyjne nagrody - to smartfon, tablet i głośnik bezprzewodowy. Wielkie losowanie w środę, 17 marca, o 17.00 na żywo w telewizji tarnowska.tv oraz na stronie internetowej gminy Tarnów.

Przypomnijmy, do połowy marca dzieci z klas I do III biorą udział w konkursie plastycznym „Na tropach patriotyzmu, czyli zaprojektuj kartkę pocztową do bohatera – żołnierza wyklętego”. Technika wykonania jest dowolna. Ważne, by uczniowie wykonali prace na zajęciach artystycznych w szkołach. Następnego dnia uczniowskie kartki pocztowe zostaną odebrane ze szkół. Prace oceni specjalna komisja, która wyłoni zwycięzców. 15 autorów najlepszych z nich otrzyma hulajnogi, wszystkie szkoły zaś, które wezmą udział w konkursie – profesjonalne zestawy plastyczne do pracy z uczniami. Do wszystkich uczestników konkursów trafią zestawy praktycznych gadżetów gminy Tarnów. {Play}