Gmina Tarnów, znana ze swej skuteczności w sięganiu po dodatkowe pieniądze, ma kolejne powody do zadowolenia. Resort Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pozytywnie rozpatrzył złożone wnioski i przyznał dotacje na dwa zaplanowane do realizacji przedsięwzięcia. To w sumie ponad 100 tysięcy złotych. Pieniądze będą przeznaczone na organizację Festiwalu Śpiewu, Tańca i Smaku w ramach konkursu ETNO Polska oraz na remont zabytkowego cmentarza wojennego w Błoniu. – W pierwszym kwartale bieżącego roku napisaliśmy wiele wniosków o dodatkowe wsparcie finansowe do różnych instytucji i mamy pierwsze sukcesy. Dziękuję Ministrowi Kultury za zauważenie naszych pomysłów. Przyznanie nam dotacji na dwa ważne zadania to bardzo dobra informacja – mówi wójt, Grzegorz Kozioł.

Na realizację Festiwalu Śpiewu, Tańca i Smaku, ministerstwo kultury przyznało 35 tysięcy złotych. Jego organizację weźmie na siebie znane z inicjowania różnorodnych imprez i wydarzeń – gminne Centrum Kultury i Bibliotek. Festiwal idealnie wpisuje się w założenia programu ETNO Polska i ma na celu popularyzację wciąż żywych lecz zanikających zjawisk kultury ludowej poprzez organizację wystaw, konkursów, przeglądów czy koncertów – także w wersji online. Ma być on zorganizowany jeszcze w roku bieżącym. – Mamy co pokazać w tym zakresie. Tradycje kultury ludowej w naszej gminie są wielowątkowe i niezwykle ciekawe – dodaje wójt.

Program zakłada także edukację regionalną i upowszechnianie wiedzy na temat tradycyjnych wartości obecnych w kulturze ludowej, a podejmowane inicjatywy mogą bezpośrednio nawiązywać do tradycji kulturowych, jak również ukazywać je we współczesnych kontekstach.

Na remont cmentarza wojennego nr 198 w Błoniu, resort przyznał gminie Tarnów przeszło 62 tysiące złotych. Nekropolia ma być remontowana jeszcze w roku bieżącym. To zabytek sztuki cmentarnej, zaprojektowany przez Heinricha Scholza, jest jednym z piękniejszych w całym regionie tarnowskim. Na okazałej posesji, w siedmiu grobach zbiorowych i blisko trzystu pojedynczych pochowano tu 208 żołnierzy armii austro – węgierskiej i 104 żołnierzy armii rosyjskiej. {Play}