Jak tłumaczy minister zdrowia Adam Niedzielski, obecnie analizowane są dane związane ze spadkiem zachorowań, ponieważ rząd musi mieć pewność, że trend ten będzie obowiązywał także w okresie poświątecznym. Zdaniem szefa resortu zdrowia, niepokojące są parametry dotyczące obłożenia łóżek szpitalnych i zajętych respiratorów. - Przyspieszenie szczepień, co wkrótce nastąpi, daje dużą nadzieję na trwałą poprawę sytuacji – mówił na konferencji prasowej Adam Niedzielski.

Obecne obostrzenia zostaną przedłużone do niedzieli, 18 kwietnia.

• Sklepy budowlane i meblowe o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. pozostają zamknięte. Hurtownie i składy budowlane są otwarte.
  • W kościołach i placówkach handlowych o pow. 100 m kw. obowiązuje limit przestrzenny - jednej osoby na 20 m kw. zamiast dotychczasowych 15 m kw.
  • Zamknięte są salony fryzjerskie i kosmetyczne.
  • Zamknięte są także przedszkola i żłobki - z wyjątkiem dzieci służb medycznych i mundurowych.
  • Działalność obiektów sportowych dotyczy wyłącznie uprawiania sportu zawodowego.

Przypomnijmy listę wcześniejszych obostrzeń:

• Zamknięte hotele z wyjątkiem hoteli robotniczych.
  • Zamknięte kina, teatry, muzea i galerie sztuki.
  • Zamknięte sklepy w centrach handlowych z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii, salonów prasowych, księgarni i sklepów zoologicznych.
  • Zamknięte są siłownie i kluby fitness, sauny, kasyna i solaria.
  • Szkoły działają w trybie zdalnym.

Minister Adam Niedzielski powiedział także, iż ma nadzieję, że jeszcze w kwietniu uczniowie klas I–III wrócą do szkół i zostaną otwarte przedszkola i żłobki. Będzie to jednak zależało od sytuacji epidemicznej kraju.