Najwięcej czytelników od początku pandemii zanotowały wszystkie trzy gminne biblioteki – w Tarnowcu, Woli Rzędzińskiej oraz w Zgłobicach. – W marcu oraz od początku kwietnia odwiedziło nas najwięcej osób od przeszło roku. To pokazuje jak bardzo potrzebne są nam książki i jak chętnie sięgamy po nie zwłaszcza w trudnym czasie – mówi kierownik gminnych bibliotek, Łukasz Prokop. Rekord w okresie pandemii oznacza grubo ponad tysiąc wypożyczeń miesięcznie. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu, wszystkie gminne książnice wzbogaciły się o nowości wydawnicze.

Do każdej z bibliotek trafiło ostatnio po kilkadziesiąt sztuk nowych tytułów. Są to zarówno książki obyczajowe, kryminały, lektury popularno – naukowe, poradniki oraz pozycje dla dzieci. – Korzystamy z sugestii naszych czytelników i zamawiamy książki, o które pytają – dodaje Łukasz Prokop. Są więc np. popularne sagi z cyklu „Lwowska Odyseja”, „Antonia na Podlasiu” i „Cecylia na Podlasiu”, Najnowsze wydanie „Dziejów Sztuki Polskiej”, „Historii malarstwa”, „Historii sztuki” czy ulubionych książeczek dla dzieci. Bo najmłodszych w bibliotekach także jest coraz więcej.

Trwa bowiem akcja finansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Mała książka – wielki człowiek”, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Wszystkie maluchy, które wraz z rodzicami odwiedzają gminne biblioteki, otrzymują w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze czytanki dla…” dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostaje uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Oprócz dyplomu przedszkolak otrzymuje także drobny czytelniczy upominek, a dodatkowo 10 pierwszych osób z kompletem 10 naklejek otrzyma z gminnego Centrum Kultury i Bibliotek ekstra nagrody – książeczki interaktywne. Centrum Kultury i Bibliotek ponadto, do końca roku, obdaruje zestawami gminnych gadżetów wszystkich uczestników akcji „Mała książka – wielki człowiek”.

Przypomnijmy, w reżimie sanitarnym pracują wszystkie trzy gminne placówki biblioteczne. Funkcjonują one poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.00 do 17.00. {Play}