Ze względu na poprawiające się statystyki zachorowań na koronawirusa, większość samorządów w powiecie tarnowskim, w tym także i gmina Tarnów, zdecydowało się na powrót do tradycyjnej – bezpośredniej formy udzielania porad prawnych. Przypomnijmy, Punkt Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego funkcjonuje w Domu Kultury w Tarnowcu i jest czynny we wtorki i w środy w godzinach od 14.00–18.00. Bezpłatne porady prawne w formie bezpośredniej będą realizowane już od najbliższego wtorku, 11 maja.  Przez ostatnie miesiące funkcjonowały one realizowane w sposób zdalny.

Nieodpłatne Poradnictwo Obywatelskie świadczone jest przez adwokatów i radców prawnych, przysługuje ono każdemu, kto nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.  Od stycznia 2019 roku na terenie powiatu tarnowskiego – na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej ­– działa 8 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, obejmujących swoim zasięgiem wszystkie 16 gmin powiatu. Są one finansowane z budżetu państwa.

Aby skorzystać z darmowej pomocy prawnej należy umówić się telefonicznie pod numerem telefonu 14 688 33 27 lub 571 35 69 13 (w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Tarnowie). Istnieje również możliwość rejestracji internetowej pod adresem https://np.ms.gov.pl/małopolskie/tarnowski. {Play}