Tu na razie jest ściernisko... – brzmią słowa znanej piosenki, które niemal wprost można odnieść do miejsca w centrum tej miejscowości w gminie Tarnów, gdzie powstanie tężnia solankowa. Umowa na wykonanie projektu jest już podpisana, wykonawca niebawem przystąpi do pracy. - Będzie to kolejna po Woli Rzędzińskiej II i Tarnowcu inwestycja tego rodzaju – bez wątpienia bardzo pomocna w rehabilitacji po zachorowaniu na covid – mówi wójt gminy Tarnów, Grzegorz Kozioł.

Projekt tężni w Koszycach Wielkich będzie gotowy do końca roku, jego koszt to 24 tysiące złotych. Na tej podstawie będzie przygotowywana cała inwestycja. - To bardzo dobra informacja. Budowa instalacji solankowej będzie mieć nie tylko walory estetyczne dla naszej miejscowości, lecz, przede wszystkim, zdrowotne. Dużo się teraz mówi o potrzebie inhalacji dróg oddechowych, zwłaszcza dla tych, którzy przechorowali wirusa – mówi sołtys Koszyc Wielkich, Stanisław Ptak.

Tężnia ma powstać w rejonie ulicy Pocztowej, w miejscu obecnie jeszcze nieuporządkowanym. To teren gminny, który pełni rolę magazynu. Jest łatwo dostępny, dobrze skomunikowany, z zapleczem parkingowym. - Każdy kto będzie chciał, dostanie się tam bez trudu – dodaje Grzegorz Kozioł.

Przypomnijmy, pierwsza w gminie Tarnów tężnia solankowa powstanie w Woli Rzędzińskiej II. Dotację w wysokości miliona złotych na to zadanie gmina Tarnów otrzymała z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Rozpoczyna się przygotowanie inwestycji. - Na początek przekładka sieci, żeby umożliwić wykonawcy wejście w teren – mówi kierownik Referatu Inwestycji w Urzędzie Gminy Tarnów, Bogumiła Bardel.

Jest plan, aby instalację solankową zbudować także w Tarnowcu, gdzie tężnia będzie elementem centrum wsi. Jest już prawomocne pozwolenie na budowę. W następnej kolejności instalacja powstanie w Koszycach Wielkich. Także na jej dofinansowanie, samorząd gminy Tarnów będzie pozyskiwał środki zewnętrzne.

Miejsce, gdzie powstanie tężnia solankowa w Koszycach Wielkich