Aleksandra, Zuzanna, Dominik, Hubert i Patryk – uczniowie trzeciej klasy Zespołu Szkół Ekonomiczno – Ogrodniczych w Tarnowie odbywają praktyki szkolne w Urzędzie Gminy Tarnów. Przyglądają się pracy poszczególnych referatów i jednostek, a niektóre czynności pomocnicze wykonują sami. - Zdobywają pierwszy w życiu poważny szlif zawodowy. Stawiamy na młodych, bo mają ogromny potencjał, dlatego zaprosiliśmy ich do nas. Dajemy im szansę realnego funkcjonowania na rynku pracy. Jestem przekonany, że bardzo się im to przyda, być może, w przyszłości, zostaną oni naszymi pracownikami – mówi wójt Grzegorz Kozioł.

W ten sposób współpraca Urzędu Gminy Tarnów z tarnowskimi szkołami ponadpodstawowymi realizuje się w praktyce. Młodzi ludzie, mieszkańcy także gminy Tarnów, m.in. Łękawki, Woli Rzędzińskiej czy miejscowości Jodłówka – Wałki, pracują 8 godzin dziennie. - Będą u nas dwa tygodnie. Ten czas pozwoli im na wstępne rozeznanie, które z miejsc, obszarów naszego działania, najbardziej ich interesuje. Pomagamy młodzieży ukierunkować się zawodowo – dodaje Grzegorz Kozioł. Uczniowie przyglądają się pracy m.in. Dziennika Podawczego, Referatu Budownictwa, Archiwum czy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

- Moim zdaniem jesteśmy pomocni. Robimy to na co większość pracowników zwykle pewnie nie ma czasu – porządkujemy dokumenty, przepisujemy pisma, czy pomagamy w ich rejestracji. A w ogóle to nie wiedziałem, że urzędnicy mają tyle pracy! Ciągle tylko telefony, sprawy do załatwienia, także terminowe. Mieszkańcy gminy Tarnów, których obsługuje ten urząd, kierują do jego pracowników naprawdę sporo próśb – mówi Dominik. - Lubię jak te 8 godzin jest wypełnionych pracą i konkretnymi zadaniami, wtedy mam poczucie dobrze spełnionego obowiązku, no i czas szybko leci – uśmiecha się Patryk. - Ja na początku byłam trochę stremowana, nie wiedziałam, gdzie co jest i kto kim jest, ale teraz już jest zdecydowanie lepiej – opowiada Zuzia. - A mnie dziś jedna Pani zwróciła uwagę na strój. Dzięki temu już wiem, że do pracy w urzędzie nie przychodzi się w krótkich spodenkach i sportowym podkoszulku. Jutro założę bardziej elegancką koszulę – mówi Hubert.

O praktykach szkolnych w Urzędzie Gminy Tarnów piszemy także na naszym fb. {Play}

Zuzanna Rodowicz

Hubert Frysztak

Aleksandra Pasek

Dominik Magda

Patryk Majdura