Gminny Dzień Strażaka w Białej za nami. Było wręczenie odznaczeń i nominacji oraz wyróżnień, jak również ślubowanie członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. - To święto lokalnych bohaterów. Ludzi, którzy służbę dla innych mają w genach - mówił wójt Grzegorz Kozioł.

Po Mszy świętej w kaplicy w Białej, strażacy, zaproszeni goście oraz mieszkańcy gminy Tarnów zgromadzili się na placu przy remizie OSP. Na początku odbyło się ślubowanie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Koszyce Małe. Do ślubowania przystąpili: Nikola Batko, Aleksandra Borczuch, Weronika Dziubak, Gabriela Gniewek, Amelia Lazarowicz, Julia Lazarowicz, Antonina Ordowska, Magdalena Rams, Piotr Dziubak, Kamil Gniewek, Ksawery Kołacz, Marek Kudroń, Igor Popek i Michał Sarad.

Srebrnym Medalem „Za zasługi dla Pożarnictwa” odznaczony został dh Marcin Maślanka, zaś Odznakę „Wzorowy Strażak” otrzymali druhowie Grzegorz Wołkowicz i Łukasz Wójcik. Uhonorowanym pogratulował wójt Grzegorz Kozioł. – To Wy jesteście bohaterami. To Wam mieszkańcy ufają najbardziej. Wśród zawodów, które cieszą się największym zaufaniem społecznym jesteście na najwyższym miejscu. Za to dziękuję i gratuluję. Jesteście naszym oczkiem w głowie. Rokrocznie w całej gminie Tarnów inwestujemy w strażacką bazę i ją rozwijamy, nadrabiamy zaległości wieloletnie. Mogę powiedzieć, że w ciągu ostatnich lat oraz w najbliższym czasie przeznaczymy na to co najmniej 10 milionów złotych – dodał.

Gośćmi uroczystości w Białej byli m.in. poseł Anna Pieczarka, członek zarządu powiatu tarnowskiego Tomasz Stelmach, zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Tarnowie brygadier Michał Kotus, członek Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych  RP w Tarnowie Henryk Solak, radni gminni z przewodniczącą Wiesławą Miterą oraz sołtysi. – Dla strażaków ochotników mamy dobre informacje. Wasze zaplecza i sprzęt do pracy będą się stale polepszać. Mogę już dziś powiedzieć, że dzięki rządowemu wsparciu finansowemu, lada chwila możliwy będzie zakup nowego samochodu dla jednostki w Koszycach Małych. Trzymam rękę na pulsie, bo znam Wasze potrzeby – mówiła poseł Anna Pieczarka.

Strażakom ochotnikom za ich służbę dziękował także członek zarządu powiatu tarnowskiego, Tomasz Stelmach. – Życzę zdrowia i tyle samo powrotów do domów co wyjazdów z nich. Szczęść Boże! – mówił.

Na zakończenie był poczęstunek na świeżym powietrzu. Pysznym, domowym bigosem częstowali się wszyscy zainteresowani. Uczestnicy uroczystości podkreślali, że powrót do normalności po trudnym okresie epidemii cieszy szczególnie, wszak to kontaktu z drugim człowiekiem od ponad roku brakowało najbardziej. {Play}