Odznaczenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy za zasługi dla Polski, na wniosek wójta gminy Tarnów Grzegorza Kozioła, wręczył wicewojewoda Ryszard Pagacz. Uroczystość odbyła się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim, delegatura w Tarnowie. - Dziękuję Pani Zofii za jej bohaterską i patriotyczną postawę. Jest jednym z naszych lokalnych bohaterów – mówi Grzegorz Kozioł.

Pani Józefa była zaangażowana w działalność NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” od chwili jego powstania. Jak wynika z relacji Władysława Żabińskiego – jednego z sygnatariuszy Porozumień Rzeszowsko – Ustrzyckich, w czasie stanu wojennego działała w strukturach Solidarności, gdzie była łączniczką odpowiedzialną za kontakty między strukturami gminnymi związku a władzami związku w województwach tarnowskim i rzeszowskim. Obecnie angażuje się w organizowanie uroczystości rocznicowych Porozumień Rzeszowsko – Ustrzyckich w Tuchowie.

Józefa Kubala od ponad trzydziestu lat, wraz z mężem, prowadzi gospodarstwo rolne. Jest znana w regionie z dużej aktywności na rzecz lokalnej społeczności lokalnej, zwłaszcza w Kole Gospodyń Wiejskich w Jodłówce – Wałkach.

Dodajmy, że w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim odznaczono osoby zasłużone dla kraju w różnych dziedzinach życia. Pochodzą z całego regionu tarnowskiego. {Play}