Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej pomagają osobom starszym na różne sposoby. Przypominamy, że jednym z nich jest realizacja rządowego programu Wspieraj Seniora, zapoczątkowanego w okresie epidemii COVID-19.

Rządowy program pod takim hasłem jest odpowiedzią na potrzeby osób w wieku 70 lat i więcej, w zakresie ochrony przed zakażeniem Covid-19. Jego celem jest wszechstronna pomoc tym, którzy zdecydują się na pozostanie w domach. Polega ona przede wszystkim na dostarczaniu zakupów obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze i środki higieny osobistej.

Celem programu jest zapewnienie usługi wsparcia:
·   Seniorom w wieku 70 lat i więcej, którzy w obowiązującym stanie epidemii zdecydują się na pozostanie w domu.
·   Osobom poniżej 70. roku życia, którzy pozostaną w domu w związku z zagrożeniem zakażenia Covid-19, w przypadku braku możliwości realizacji we własnym zakresie niezbędnych potrzeb wynikających ze stanu zdrowia oraz sytuacji rodzinnej i społecznej.

Senior może również zgłosić potrzebę udzielenia wsparcia w zakresie np. załatwiania drobnych spraw urzędowych (jeżeli ich zakres nie wymaga wydania upoważnień od seniora lub udostępniania danych wrażliwych). W ramach programu może być również udzielana pomoc w zakresie dostarczania ciepłych posiłków, o ile usługa tego rodzaju nie jest już finansowana z innych źródeł. Koszt realizowanych zakupów oraz dostarczanych ciepłych posiłków ponoszony jest przez Seniora.
Realizacja usługi wsparcia w ramach programu nie przysługuje osobie, która ma przyznane decyzją administracyjną usługi opiekuńcze, w tym specjalistyczne usługi opiekuńcze.
W jaki sposób zgłosić swoje potrzeby?
 
Wariant I:
Zadzwoń na infolinię 22 505 11 11
·    Infolinia działa od poniedziałku do niedzieli w godzinach 08.00-21.00.
·    Osoba przyjmująca zgłoszenie przekaże Twoją prośbę o pomoc do gminnego ośrodka pomocy społecznej w Twojej gminie przez system Centralnej Aplikacji Statystycznej.
·    Po zrobieniu zgłoszenia skontaktuje się z Tobą pracownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie.
 
Wariant II:
Zadzwoń bezpośrednio do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie pod numer: 14 688 01 52 lub 14 688 01 53 lub 14 688 01 50
·    GOPS wyznacza osobę do pomocy. W celu bezpieczeństwa podane zostanie imię i nazwisko tej osoby (które warto sobie zapisać). W przypadku pomocy w formie zrobienia zakupów zasady i sposób rozliczenia ustala się indywidualnie podczas pierwszego kontaktu z Tobą.
·    Pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczeństwa: noś maseczkę, zachowuj dystans, w miarę możliwości używaj rękawiczek jednorazowych.
·    Odbierasz zakupy od osoby, która Ci pomaga z zachowaniem zasad bezpieczeństwa: noś maseczkę, zachowuj dystans, w miarę możliwości używaj rękawiczek jednorazowych.
 
PAMIĘTAJ! Płacisz tylko za rzeczywisty koszt zakupów. Pozostałe usługi są nieodpłatne!

W związku z poprawiającymi się statystykami zakażeń i stopniowym znoszeniem obostrzeń, Dzienny Dom “Senior +” w Nowodworzu wznowił swoją działalność.   

Oferowane są zajęcia: artystyczne, wycieczki po okolicy, gry zespołowe, różnego rodzaju uroczystości takie jak: Dzień Babci, Dzień Dziadka, Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dzień Ojca. -  Pamiętamy także o urodzinach Seniorów biorących udział w DDS+.  Organizujemy zajęcia sportowe, ćwiczenia na miarę możliwości seniorów. Zatrudniamy rehabilitantkę, która prowadzi indywidualne konsultacje i zajęcia rehabilitacyjne. Seniorzy mają także możliwość skorzystania z ćwiczeń na przyrządach, np. rowerkach – mówi dyrektor GOPS-u Beata Witkowska.

Dzienny "Dom Senior+" działa pięć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku od godziny 7.00 do 15.00. Osoby starsze mogą liczyć na śniadanie, podwieczorek, kawę, herbatę, obiad dwudaniowy. Działalność jest kierowana do osób nieaktywnych zawodowo, powyżej 60. roku życia. - Takie spotkania działają pozytywnie przede wszystkim na zdrowie psychiczne seniorów, którzy są zaopiekowani, nie są samotni. Aktywność umysłowa i fizyczna wpływa pozytywnie na samopoczucie, opóźnia proces starzenia, zmniejsza ryzyko wystąpienia schorzeń związanych z wiekiem i demencją – dodaje dyrektor GOPS.