Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Krakowie rozpoczął prace nad rozbudową wałów przeciwpowodziowych rzeki Biała w Tarnowie. Inwestycję zainaugurowano w obecności Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka. To kolejny etap realizacji kompleksowej ochrony przeciwpowodziowej w Małopolsce. - Dzięki temu, na wypadek powodzi, które pamiętamy sprzed lat, mieszkańcy miasta i gminy Tarnów będą bezpieczni – mówi wójt Grzegorz Kozioł.

Prace będą prowadzone na długości prawie 13 km. To ochrona mieszkańców, zakładów przemysłowych, czy firm przed nadmiarem wody w korycie rzeki w Białej oraz Tarnowie. - Dzięki rozbudowie wałów przeciwpowodziowych zmniejszy się poziom zagrożenia powodziowego w tym regionie, czego skutkiem będzie wzrost bezpieczeństwa mieszkańców. Jest to kolejne realizowane przez nas zadanie, mające na celu ochronę przeciwpowodziową Małopolski – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Planowane działania obejmują rozbudowę istniejących obwałowań przeciwpowodziowych Białej wraz z tzw. wałem cofkowym potoku Wątok, poprzez ich poszerzenie i podniesienie na bezpieczną wysokość oraz wydłużenie lewego odcinka obwałowania rzeki Biała.

Prace będą polegały m.in. na doszczelnieniu wału wykonaniu koniecznych dróg, rozbudowie oraz budowie ramp wałowych, rozbudowie murów betonowych stanowiących integralną część wałów przeciwpowodziowych, przebudowie lub remoncie istniejących przepustów wałowych oraz modernizację istniejącej infrastruktury. Wszystkie prace będą prowadzone pod nadzorem przyrodniczym.

Dodajmy, że projekt jest współfinansowany przez Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Bank Rozwoju Rady Europy, na ten cel przeznaczono ponadto środki z Funduszu Spójności Unii Europejskiej i budżetu państwa. Zakończenie inwestycji zaplanowano na 2022 r. Wartość zadania to ponad 44 mln zł. {Play}

fot.: Ministerstwo Infrastruktury