Za nami uroczystości patriotyczne w miejscu pamięci poświęconym trzem żołnierzom plutonu Szarych Szeregów placówki „Monika” z Mościc, poległym w walce z Niemcami 29 lipca 1944. Uczestniczyły w nich władze parlamentarne, samorządowe różnych szczebli, stowarzyszenia niepodległościowe oraz mieszkańcy. Ze względu na niepogodę zostały one skrócone, a zaplanowany przy remizie OSP Piknik Rodzinny – odwołany.

- To tutaj, w Białej w gminie Tarnów, rozegrały się jedne z najważniejszych wydarzeń II wojny światowej okupione śmiercią trzech żołnierzy. Dziękuję wszystkim za obecność i przypominanie o tragedii sprzed lat. Deklaruję, że nasza gmina zawsze będzie o nich pamiętać – mówił wójt Grzegorz Kozioł.

Przypomnijmy, w ramach tak zwanej akcji „Most”, na lądowisku obok miejscowości Jadowniki Mokre, w nocy z 24/25 lipca 1944 roku wylądował angielski samolot, w którym przyleciały: radiostacja, broń oraz dokumenty. Natomiast w drogę powrotną do bazy we Włoszech samolot zabrał zdobyte przez wywiad Armii Krajowej części niemieckiej broni – rakiet V2. Do ubezpieczania transportu przywiezionego przez samolot ładunku została wyznaczona drużyna z IV plutonu „Szarych Szeregów” z Mościc pod dowództwem plutonowego podchorążego Stefana Kasprzyka ps. „Dzik”.

Drużyna nigdy nie zgłosiła się po ładunek, ponieważ w międzyczasie jej dowódcy wydano inny rozkaz - polecono ochraniać lokalne konspiracyjne zebranie, zagrożone przez zbliżający się niemiecki oddział. - Harcerze zostali ostrzelani z broni maszynowej. Pierwszy poległ Władysław Sokół, jako drugi zginął Mieczysław Tenerowicz, natomiast dowódca plutonu Stefan Kasprzyk - ciężko ranny – został przewieziony na cmentarz w Klikowej i tam dobity – przypominał historyk i znawca regionu, Adam Ryba.

W spotkaniu rocznicowym pod pomnikiem w Białej udział wzięli m.in. poseł Anna Pieczarka, starosta powiatu tarnowskiego Roman Łucarz, członek zarządu powiatu Tomasz Stelmach, władze gminy Tarnów – wójt Grzegorz Kozioł wraz z zastępcą Sławomirem Wojtasikiem, radni gminni pod przewodnictwem Wiesławy Mitery, sołtysi, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej Gminy Tarnów wraz z Orkiestrą Dętą OSP z Woli Rzędzińskiej, przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, niepodległościowych i patriotycznych, harcerze, członkowie Stowarzyszenia Pierwsze Niepodległe oraz mieszkańcy. {Play}