Wielkie święto rolników z całej Polski zorganizowano w tym roku wyjątkowo w Warszawie. Ze względu na zagrożenie koronawirusem, Dożynki Prezydenckie odbyły się w ograniczonej formule. Podczas dwóch dni uroczystości – w sobotę i w niedzielę - 19 i 20 września, swój udział mocno zaznaczyła reprezentacja gminy Tarnów.

Uroczystości niedzielne rozpoczęły się Mszą św. w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Józefa Oblubieńca w Warszawie. Liturgii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Następnie Prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą, Agatą Dudą, spotkali się z rolnikami na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. - Podejmując decyzję w sprawie ustawy o ochronie zwierząt, będę miał na względzie kwestie humanitarnego traktowania i dobrostanu zwierząt, ale także byt i jakość życia polskich rolników – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas tej uroczystości.  

Prezydent dziękował mieszkańcom wsi za ich ciężką pracę i zaangażowanie w sprawy Polski. - Dziękuję za to z całego serca jako Prezydent Rzeczypospolitej, który ma stać na straży bezpieczeństwa państwa. Dziękuję rolnikom, że zapewniają to bezpieczeństwo w sposób niezawodny, absolutnie pewny. Bóg Wam zapłać za Wasz wspaniały rolniczy trud!

W rozmowie z poseł Anną Pieczarką, obecną na uroczystości w Warszawie, Andrzej Duda wracał do majowej wizyty na stadionie sportowym w Woli Rzędzińskiej. Wspominał gościnność mieszkańców gminy Tarnów oraz infrastrukturę, którą wizytował. – Prezydent chwalił rozwój naszej gminy, jej walory estetyczne i bardzo dobrą organizację. Słuchając tych słów byłam ogromnie dumna, że jestem właśnie stąd. Rozmawialiśmy także o przyszłości, o możliwościach współpracy i wsparcia – mówi parlamentarzystka.

Andrzej Duda, w swoim przemówieniu do rolników, odnosił się ponadto do ważnych rocznic historycznych, ale i do przyszłości. - O czym myślę? Otóż poza środkami, którymi dysponujemy jako Polska w ramach tego, co sami tu wypracujemy, na najbliższe siedem lat czeka nas wielki zastrzyk środków europejskich, z których 140 mld będzie wykorzystane właśnie dla rolnictwa, przede wszystkim w ramach dopłat bezpośrednich, ale także w ramach rozwoju obszarów wiejskich. Ale będą to także pieniądze dodatkowo jeszcze na odbudowę gospodarczą – dodał.

Wszyscy uczestnicy konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy, otrzymali od Pary Prezydenckiej pamiątkowe dyplomy. Był też korowód  dożynkowy na miejsce ceremoniału dożynkowego oraz znakomity występ zespołu „Mazowsze”.

Dzień wcześniej z kolei, jak informowaliśmy, odbył się konkurs wieńców dożynkowych. Już po raz drugi, najpiękniejszy okazał się wieniec z Poręby Radlnej w gminie Tarnów.

O tym przeczytacie tutaj:
http://www.gmina.tarnow.pl/nowastrona/index.php/637-sukces-wienca-dozynkowego-z-poreby-radlnej-znow-najlepszy-w-polsce