Szczepienia uczniów od 12. roku życia

01.06.2021

Już od 7 czerwca br. rozpoczną się szczepienia dzieci w wieku od 12 do 15 lat w ramach Narodowego Programu Szczepień. To jak dotąd najmłodsza grupa osób rekomendowanych do szczepienia przeciwko COVID-19. Razem z grupą 16-18 lat zaszczepić się może ponad 2,5 mln uczniów z ok. 24 tys. szkół i placówek oświatowych. Dodatkowa akcja szczepień dla uczniów zostanie zorganizowana we wrześniu, po ich powrocie z wakacji.

Dziś, 1 czerwca w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa z udziałem Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego i Michała Dworczyka, Ministra – Szefa KPRM, podczas której poinformowano o możliwości szczepień młodzieży w wieku 12-15 lat przeciwko koronawirusowi.

Obecnie uczniowie będą mogli szczepić się na takich samych zasadach, jak wszyscy obywatele, w ramach Narodowego Programu Szczepień, tj. w punktach szczepień populacyjnych i punktach szczepień powszechnych. Aktualne toczą się również badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku 7-12 lat. Wyniki ekspertyz poznamy we wrześniu.

- Szczepienia organizowane przez szkoły dla uczniów rozpoczną się we wrześniu i będą dobrowolne. W drugim tygodniu września będą zbierane kwestionariusze medyczne od rodziców dzieci, które się do tego czasu nie zaszczepią. Na podstawie kwestionariuszy od 13 do 17 września przeprowadzimy akcję szczepień w szkołach – podkreślił minister Przemysław Czarnek.

 

Harmonogram szczepień

Znany jest haromonogram działań związanych ze szczepieniami młodzieży w wieku od 12-18 roku życia w szkołach. Już wkrótce do szkół dotrą podstawowe informacje dotyczące szczepień, a także poszczególnych etapów oraz miejsc, w których będzie można się zaszczepić.

Akcja informacyjna będzie kontynuowana także po wakacjach od 1 do 3 września 2021 r.

Kolejny krok to zbieranie przez dyrektorów szkół kwestionariuszy ze zgodą od rodziców bądź opiekunów. Ten etap będzie trwał od 6 do 10 września br.

 

Tydzień szczepień we wrześniu

W trzecim tygodniu września (od 13 do 17 września) odbędzie się tzw. tydzień szczepień, podczas którego wszyscy chętni uczniowie będą mogli zaszczepić się przeciwko koronawirusowi.

Szczepienia będą organizowane przez szkoły i realizowane z wykorzystaniem istniejących punktów szczepień populacyjnych, powszechnych lub mobilnych.

Podczas szczepienia, oprócz profesjonalnej opieki lekarskiej, uczniom będą mogli towarzyszyć rodzice. Akcja szczepień w wybranym miejscu uzależniona zostanie od liczby chętnych. Odpowiednie służby medyczne będą w tej sprawie współpracowały z dyrektorami szkół i placówek.

 

Masz 16 lat? Możesz zaszczepić się już dziś

Przypomnijmy, że od 17 maja br. trwa rejestracja na szczepienia dla młodzieży w wieku 16 i 17 lat. Młodzież z rocznika 2005, która 16 lat kończy w kolejnych tygodniach, otrzymuje e-skierowanie w momencie ukończenia 16. roku życia.

E-skierowania dla tego rocznika są wystawiane raz w tygodniu – w poniedziałki. Dzięki uruchomieniu szczepień dla osób niepełnoletnich, osoby z rocznika 2003 nie muszą już czekać z rejestracją do dnia ukończenia 18 lat.

Jeśli możesz, już dzisiaj zarejestruj się na szczepienie: zadzwoń na infolinię 989 lub wyślij sms o treści SzczepimySię pod numer 880 333 333. Możesz skorzystać także z e-Rejestracji lub umówić się bezpośrednio w punkcie szczepień.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie (https://www.gov.pl/web/szczepimysie).

Zadbajmy o nasze wspólne bezpieczeństwo.

 

Ruszają szczepienia dla nastolatków – rozpoczęła się rejestracja młodzieży w wieku 16 i 17 lat

17.05.2021

Od poniedziałku, 17 maja, rusza rejestracja na szczepienia dla młodzieży w wieku 16 i 17 lat. Tego dnia e-skierowania będą wystawione osobom, które do 17 maja 2021 r. skończyły 16 lat oraz wszystkim nastolatkom z rocznika 2004. Młodzież z rocznika 2005, która 16 lat skończy w nadchodzących tygodniach, otrzyma e-skierowanie w momencie ukończenia 16. roku życia. E-skierowania dla tego rocznika będą wystawiane raz w tygodniu – w poniedziałki. Dzięki uruchomieniu szczepień dla osób niepełnoletnich osoby z rocznika 2003 nie muszą już czekać z rejestracją do dnia ukończenia 18 lat. Od poniedziałku wszystkie osoby z rocznika 2003 będą miały wystawione e-skierowanie i będą mogły zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19.

 

Rozpoczęła się rejestracja na szczepienia młodzieży w wieku 16 i 17 lat

Już 17 maja, zostanie otwarta rejestracja dla osób powyżej 16. roku życia. Oznacza to, że w poniedziałek e-skierowania zostały wystawione osobom, które do 17 maja 2021 r. skończyły 16 lat oraz wszystkim osobom z rocznika 2004.

Co z osobami z rocznika 2005, które 16 lat skończą dopiero w nadchodzących tygodniach? E-skierowania będą wystawiane wraz z ukończeniem 16 lat – raz w tygodniu, w poniedziałki. Jeśli więc 16. urodziny będziesz obchodził np. 19 maja, to Twoje e-skierowanie będzie wystawione w poniedziałek, 24 maja. Wtedy też będziesz mógł zapisać się na termin i godzinę szczepienia przeciw COVID-19.

Dzięki uruchomieniu szczepień dla osób niepełnoletnich, osoby z rocznika 2003 nie muszą już czekać z rejestracją do dnia ukończenia 18 lat. Od poniedziałku wszystkie osoby z rocznika 2003 będą miały wystawione e-skierowanie i będą mogły zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19.

Proces szczepień młodzieży – kwestionariusz i zgoda opiekuna

16- i 17-latkowie przed przystąpieniem do szczepienia muszą wypełnić formularz – Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19. Możesz to zrobić w domu – kwestionariusz jest dostępny do pobrania i wydruku tutaj. Zachęcamy do tego rozwiązania! Wcześniej uzupełniony i podpisany kwestionariusz oraz zgoda, to brak konieczności obecności rodzica podczas szczepienia.

Ważne! Kwestionariusz wypełnia zarówno osoba szczepiona, jak i rodzic lub opiekun prawny nastolatka.

Jeśli do Punktu Szczepień przyjdziesz bez wypełnionego formularza – dostaniesz go do wypełnienia w placówce. W takiej sytuacji osoba niepełnoletnia musi przyjść na szczepienie z rodzicem lub opiekunem prawnym, który wyraża zgodę na zaszczepienie.

 

Rejestracja na szczepienie

W jaki sposób szybko zapisać się na termin szczepienia? Masz cztery możliwości:

  • Zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię – 989

Możesz to zrobić sam lub może Cię zapisać ktoś bliski z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL. Numer telefonu komórkowego nie jest wymagany, ale jeśli go podasz, otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób możesz zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że będziesz miał numer PESEL bliskiej osoby.

Podczas rejestracji wybierzesz dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie – jeśli podałeś numer telefonu – otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

Rejestracja przez Internet jest jeszcze prostsza! Teraz nie musisz mieć już Profilu Zaufanego. Wystarczy, że wpiszesz swój numer PESEL, nazwisko i numer telefonu.

Ważne! Szybka ścieżka rejestracji bez Profilu Zaufanego służy tylko do umawiania terminu szczepienia – nie możesz go jednak w ten sposób zmienić lub anulować.

Podczas rejestracji przez Internet, system zaproponuje Ci pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego adresu. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie Ci pasował albo będziesz chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnej wyszukiwarki i wskażesz dogodną dla Ciebie datę i lokalizację.

Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymasz powiadomienie SMS, a następnie ponownie przypomnimy Ci o szczepieniu dzień przed planowanym terminem.

  • Skontaktuj się z wybranym punktem szczepień

Jeżeli chcesz zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień – skontaktuj się z nim. Mapa i dane kontaktowe punktów szczepień dostępne są tutaj.

W wybranym przez Ciebie punkcie szczepień nie znalazłeś dogodnego terminu? Zadzwoń na infolinię NFZ pod numer 989. Konsultanci pomogą Ci znaleźć inny punkt szczepień niedaleko Ciebie z terminem, który Ci pasuje.

  • Wyślij SMS na numer 880 333 333 o treści: SzczepimySie

Wysyłając SMS na numer 880 333 333 połączysz się z systemem, który pokieruje Cię krok po kroku. Najpierw zostaniesz poproszony o przekazanie numeru PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. System zaproponuje Ci najbliższy termin na szczepienie w punkcie położonym blisko Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli ten termin nie będzie dla Ciebie dogodny, będziesz mógł wybrać inne daty. Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem otrzymasz SMS przypominającego o terminie i miejscu wizyty.

Ważne! Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą SMS oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.

 

Przyspieszenie procesu szczepień – pilotażowe Punkty Szczepień Powszechnych i drive-thru już otwarte

Ruszyło pierwszych 16 pilotażowych Punktów Szczepień Powszechnych. Łącznie w całym kraju będzie ich ponad 600 – tak, aby proces szczepień przebiegał jeszcze sprawniej. Oprócz tego rząd uruchomił także pierwsze punkty drive-thru, które zaszczepią Polaków bez wychodzenia z auta. Rozwijanie infrastruktury Narodowego Programu Szczepień to jeden z elementów przygotowania do zwiększonych dostaw szczepionek do Polski. Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki, do 10 maja wszyscy Polacy powyżej 18. roku życia będą mieli wystawione e-skierowania i będą mogli zarejestrować się na konkretny termin szczepienia przeciw COVID-19.


Kolejny tygodniowy cel Narodowego Programu Szczepień został zrealizowany. W ciągu ostatnich 7 dni wykonaliśmy ponad 1 183 000 szczepień. W ostatni czwartek zanotowaliśmy rekordową liczbę szczepień, blisko 264 tys. w ciągu doby. Łącznie to już blisko 8,9 mln wykonanych szczepień – z czego ponad 2,2 mln to osoby w pełni zaszczepione. Co ważne, rosnąca dostępność szczepionek pozwoli nam wkrótce na zmianę rozporządzenia – kiedy będzie istniało ryzyko zmarnowania szczepionki, będzie można ją podać każdej chętnej osobie powyżej 18 roku życia.

Przyspieszenie programu szczepień – do 10 maja e-skierowania dla wszystkich Polaków

Rozwijanie infrastruktury oraz wywieranie coraz większej presji przez polski rząd na dostawców szczepionek, daje możliwość znaczącego przyspieszenia programu szczepień. Jak zapowiedział premier: „Jesteśmy w newralgicznym momencie całego procesu. Do 10 maja chcemy, aby każdy obywatel powyżej 18. roku życia mógł otrzymać e-skierowanie i od 10 maja zapisywać się na szczepienie. Tak, żeby najpóźniej do sierpnia, a może nawet wcześniej – zależy to od liczby szczepionek, które przybędą do Polski – każdy obywatel mógł zostać zaszczepiony, jeśli będzie chciał”.

Eksperci nie mają wątpliwości, że tylko przyjęcie szczepionki na koronawirusa uchroni nas przed zachorowaniem. Im więcej osób się zaszczepi, tym bardziej będziemy bezpieczni. W Narodowym Programie Szczepień, uprawnione do skorzystania ze szczepionki są kolejne grupy wiekowe i zawodowe.

Aby ułatwić dotarcie do informacji, w tym miejscu, prezentować będziemy najważniejsze wiadomości na ten temat.

Jak zarejestrować się poprzez automatyczny system powiadomień?

  1. Wypełnij formularz zgłoszeniowy na stronie szczepimysie/pacjent.gov.pl.

  2. Poczekaj, aż rozpoczną się zapisy dla Twojej grupy wiekowej.

  3. Mniej więcej na dwa dni przed rozpoczęciem zapisów, zadzwonimy z numeru + 48 22 888 41 11 (automatyczny system powiadomień Narodowego Programu Szczepień).

  4. Jeśli nie chcesz skorzystać z tej formy kontaktu – po prostu rozłącz się.

  5. Jeśli nie możesz odebrać połączenia, oddzwoń w ciągu maksymalnie dwóch dni. W ciągu kilku minut oddzwonimy, aby dokończyć rejestrację.

  6. Postępuj zgodnie z odczytywanymi komunikatami. Wprowadź potrzebne dane na klawiaturze telefonu.

  7. System poinformuje cię, jakie dane są potrzebne, aby zapisać się na szczepienie. Przygotuj:

  • PESEL,

  • kod pocztowy miejsca zamieszkania.

  1. Automat zaproponuje ci miejsce i termin szczepienia. Potwierdź lub odrzuć wskazany termin i miejsce.

  2. Jeśli podczas rejestracji pojawią się trudności, nie rozłączaj się. Poczekaj na połączenie z konsultantem.

  3. Jeśli połączenie zostanie przerwane, zadzwoń na numer 989. Konsultant udzieli Ci wyjaśnień.

Jeśli nie wypełnisz formularza, możesz zapisać się na szczepienie przez infolinię, Internetowe Konto Pacjenta lub SMS, gdy rozpoczną się zapisy dla twojej grupy wiekowej.

Pamiętaj! Rejestracja na szczepienie zależy od dostępności terminów.

>>> System rejestracji już działa. Zachęcamy do szczepień przeciw Covid-19 <<<